Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Toz Toplama Üniteleri

Toz toplama üniteleri ortamda bulunan toz, metal buharı, buğu, gaz ve duman gibi küçük partikülleri toplar. Çalışma ortamlarında sağlıklı bir şekilde çalışmalara devam edilmesinde oldukça etkili sistemlerdir. Çeşitli çalışmalar sırasında ortaya çıkan küçük partiküller, insan sağlığına oldukça büyük zararlar verebilir. Ortamın dokusunu bozmadan, sağlığı tehdit eden durumların sorunsuz şekilde ortadan kaldırılmasında kullanılan araçlardır. Özellikle endüstriyel işletmelerin yoğun talep gösterdiği ünitelerdir.

Toz Toplama Sistemleri
Toz Toplama Sistemleri

Toz Toplama Ünitelerinin Önemi

Üretim yapılan işletmelerde makine kullanımı oldukça yaygındır. Kullanılan makineler ve çalışanların fiziksel eylemleri nedeni ile çalışma ortamlarında çeşitli tozlar bulunur. Toz toplama üniteleri ortaya çıkan tüm partiküllerin doğru şekilde emilmesinde rol oynar. Sektör her ne olursa olsun, sağlıklı bir ortam her insanın hakkıdır. İşletmeler, çalışanları için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak için toz toplama ünitelerini tercih eder. Çalışma hayatında oldukça önemli bir araçtır. Ortamda bulunan her türlü kirliliği ortadan kaldırmak için üniteler sık şekilde tercih edilir.

Çalışmalar sonucunda ortaya çıkan partiküllerin en kısa sürede ortamdan arındırılmasını sağlayan üniteler, yoğunlukla endüstriyel işletmelerde bulunsa da ihtiyaç duyulan her ortamda kullanıma uygundur. İnsan sağlığını korumak için görev yapan üniteler, çalışma hayatını oldukça kolaylaştırır. Temiz havanın hakim olduğu ortamlarda çalışma öncelikle çalışan sağlığını korur. Çalışanların sağlıklı ve temiz ortamlarda çalışması, işleyişte herhangi bir aksama olmasının önüne geçer. Hem çalışan hem de işletme için oldukça kullanışlı ürünlerdir.

Ünitelerin özellikleri, kullanım alanı ve ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Sektöre uygun şekilde seçim yapılabilir. Yüksek emiş gücüne sahip olan makineler, ortamda bulunan her türlü kiri kısa sürede temizleyebilir. Toz tutucu filtreleri sayesinde ortamdan toplanan partiküller muhafaza edilebilir. Çalışma hayatında önemli bir yere sahip olan toz toplama üniteleri Kanalİst Havalandırma tarafından temin edilir. Kaliteli şekilde üretilen sistemler, kusursuz şekilde çalışır. Kısa süre içinde montajı yapılarak kullanılmaya başlanabilir.

Toz Toplama Ünite Kullanım Alanları ve Modelleri

Enerji tesisleri, çimento fabrikaları, sinter tesisleri, limanlar ve demir çelik fabrikaları gibi çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan üniteler, çeşitli modellerde bulunur. Toz ve kirin yoğunlukta olduğu sektörlerde insan ve çevre sağlığının bütünlüğünü korumak için oldukça kullanışlı ürünlerdir. Toz toplama üniteleri sahip oldukları geniş model seçenekleri sayesinde beklentilerin en iyi şekilde karşılanmasını sağlar. Toz hammadde dolumu, ocak ve fırın yakıtlarının artıkları, kömür tozu ve külü aktarımına uzun süreli şekilde maruz kalmak insan sağlığına ciddi şekilde zarar verir. İnsan sağlığının yanı sıra çevre kirliliğine de yol açan durumlardır.

Toz Toplama Sistemleri
Toz Toplama Sistemleri

Toz toplama üniteleri, oluşabilecek toz ve kirlerin toplanmasında önemli bir role sahiptir. Yüksek emiş gücüne sahip olan üniteler, gösterdikleri performans ile ortamın temizlenmesini sağlar. Ünite içinde yer alan filtreler, toplanan toz ve kirin ünite içinde depolanmasını ve dışarı salınmamasını sağlar. Partiküller şeklinde bulunan kirler, insan gözü ile ayırt edilemese de insan sağlığına zarar verebilir. Ünitelerin performansı üst seviye olduğu için oldukça küçük parçaların bile toplanmasını sağlar. Ünite içinde temizlenen ve kirden arındırılan hava, egzoz sistemi sayesinde ortama tekrar verilir. Ortamın sıcaklık ve nem dengesini de koruyan sistemlerdir.

Toz toplama üniteleri modelleri çeşitli ortamlarda kullanıma uygun şekilde üretilir. Ünite modellerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir; toz toplama, duman ve toz toplama, boya emiş ve filtreleme, endüstriyel tesisler için büyük toz toplama siklonu ve ıslak toz toplama seperatörleri şeklindedir. Kimyasal ürünlerin üretildiği ortamlardan, otomotiv sektörüne kadar geniş kullanım imkanı sunan sistemlerdir.

Yorum Yap