Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Tehlikeli Alanlar İçin Havalandırma Sistemleri

Tehlikeli alanlar için havalandırma sistemleri ortamdaki sağlık açısından zararlı olan havanın temizlenmesini sağlamaktadır. Bu sistemler, çalışma yapılarıyla soluma ile zarar verecek olan havanın temizlenmesini ve böylece sağlık koşulları açısından da uygun hale getirilmesini sağlamaktadır.

Boya Kabini İçin Havalandırma

Boya kabinleri ya da boyahaneler havalandırma sistemlerinin en çok ihtiyaç duyulduğu alanlardır. Çünkü boyanın kimyasal yapısından dolayı boyama esnasında gözle görünmeyen ancak sağlık açısından pek çok zararlı akar çevreye yayılmaktadır. Bu parçacıkların solunması ise ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı gibi aynı zamanda yapılan işin kalitesini de performans düşüklüğü bakımından etkileyebilmektedir.

Araç boyamadan çeşitli eşyaların boyanmasına kadar farklı iş kolları teşkil eden bu alanlarda yer alacak havalandırma sistemleri ortam havasının verimli şekilde temizlenmesini sağlayarak önemli bir görev üstlenirler. Alınan hava kalitesinin artmasını sağlamanın yanında ortamdaki rahatsız edici boya kokusunun da çıkarılması görev görürler. Çalışan sağlığının en iyi şekilde sağlanması için önemli olan bu nokta, yapılan işlerin verimliliğini arttıracağı gibi ayrıca çalışanların sağlığının da korunmasına yardımcı olabilecektir.

Boyahane Havalandırma Sistemleri
Boyahane Havalandırma Sistemleri

Boyama yapılan alanlarda ayrıca nem oranı da kullanılan maddeler yüzünden artabilir. Nem ile yapılan işin kalitesi düşmekte ve çalışanlar için yine sağlıkları açısından sorunlar oluşabilmektedir. Bu türden sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için havalandırma sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Sistem sadece temiz hava vermekle kalmayacak aynı zamanda filtre yardımıyla zararlı maddelerin çevreye de atılmasını engelleyerek çevrenin korunmasında da etki gösterecektir.

Laboratuvar Havalandırma Sistemleri

Tehlikeli alanlar için havalandırma sistemleri laboratuvarlarda da önemli görev üstlenir. Bu alanlarda da yoğun bir şekilde kimyasal maddeler kullanıldığından hava kalitesinin doğru şekilde sağlanabilmesi önemlidir. Sadece sağlık üzerine değil; kozmetik, teknoloji, kişisel bakım gibi alanlarda araştırma ve üretim için bulunan laboratuvarlarda yoğun bir şekilde insan sağlığına zararlı akarlar etrafa yayılmaktadır. Bu kapsamda da çalışan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum söz konusu olduğundan havalandırma sistemleri istenen hava kalitesinin elde edilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu türden alanlarda kullanılacak olan havalandırma sistemlerinde, diğer yerlerden farklı olarak filtre de bulunur ve böylece filtre aktif bir şekilde gözle görünmeyen parçacıkların tutulmasında görev alır. Böylece hava sirkülasyonu ile zararlı parçacıklar tekrar içeriye girmez, çevreye de atılmayarak çevrenin korunmasında etkili olurlar.

Laboratuvar Havalandırma Sistemleri
Laboratuvar Havalandırma Sistemleri

Laboratuvarlar geliştirilen ürünlerin de korunması gereken yerler olduğundan gözle görünmeyen havada asılı halde bulunan parçacıkların üretim kitlerine, ürünlerine ve testlere bulaşması engellenmelidir. Havalandırma sistemleri bu açıdan da üretim sürecini desteklemekte ve daha verimli bir alanın oluşmasını sağlamaktadır.

Fabrika Havalandırma Sistemleri

Fabrikalar yoğun insan kalabalığının olduğu, üretim açısından çok farklılık gösteren alanlardır. Üretim aşamasında etrafa kimyasallar başta olmak üzere sağlık açısından tehlikeli olabilecek pek çok koku, gaz, toz çıktığından havalandırma sistemleri bu alanlarda da zorunlu olarak kullanılmaktadır. Çalışan sağlığının korunmasının yanında ortamda ferah bir hava da oluşturan sistemler böylece verimlilik üzerinde de etkili olur. Fabrikanın boyutuna, üretim süreçlerine, kullanılan malzemelere göre yapılan keşifler sonrasında Kanalİst Havalandırma Sistemleri tarafından sağlanan havalandırma çözümleri istenen hava kalitesinin kolay şekilde elde edilmesini mümkün kılmaktadır.

Fabrika Havalandırma Sistemi
Fabrika Havalandırma Sistemi

Bu sistemler lokal ya da bütün olabileceği için ihtiyaca uygun olarak tasarlanmakta ve kurulabilmektedir. Böylece fabrikanın büyüklüğü ya da faaliyet alanlarının da üzerinde durulmaya gerek kalmamaktadır. İklimlendirme sistemleriyle de entegre edilerek özellikle fabrika gibi büyük alanlar için ısıtma ya da soğutma ihtiyacının da karşılanmasını sağlayan havalandırma sistemleri sağlıklı, sorunsuz ve verimli çalışma yapıları ile birlikte ihtiyaca uygun çözümler sunmaktadır.

Yorum Yap