Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Statik Filtre Sistemleri

Statik filtre sistemleri elektrostatik hızlandırma ilkesiyle çalışan ve havalandırma sistemlerine entegre edilen; buna bağlı olarak havada ağır koku, is, duman, yağ ve toz gibi parçacıkların arındırılmasını sağlayan son derece verimli sistemlerdir.

Statik Filtre Sistemleri
Statik Filtre Sistemleri

Statik Filtre Sistemleri Ne İşe Yarar?

Statik filtre sistemleri elektrostatik hızlandırma prensibiyle işletmeler tarafından etrafa yayılan kirli, kötü ve yağlı havanın arındırılması için çalışmaktadır. Bu yöntemde hava bir fan yardımıyla çekilir ve ön filtreye alınır, buradaki filtre sayesinde ise büyük partiküllerden arındırılmaktadır. Elektro statik yapıdaki filtreler iki akışlı kül tutuculardan hareketle baca gazında bulunan küllerin elektrik alanından faydalanarak tutulmasını sağlar. Kapalı gövde oluşturacak şekilde tasarlanan bu yapı sac levhalar ile desteklenerek kötü havanın içeride tam olarak tutulmasını sağlar.

Statik filtre sistemleri elektrostatik hızlandırma
Statik filtre sistemleri elektrostatik hızlandırma

Söz konusu levhalar arasında yer alan teller ile elektrostatik akım oluşturulur ve oluşan akım havadaki zararlı, kötü kokulu ve yağlı kokuların toplanmasını sağlar. Yüksek verimlilik ile çalışan bu sistemler ortamın kötü kokulardan arındırılmasını sağladığı gibi dışarıya atılan havanın da kötü durumundan arındırılmasını sağlar. Böylece çevreci kullanım imkanı sunar.

Statik Filtre Sistemleri Avantajları Neler?

Statik filtre sistemleri içerideki konfor ve sağlık koşulları açısından zararlı olabilecek partiküllerin temizlenmesini sağladıkları gibi özellikle dışarıya atılan kötü havanın da arındırılmasını sağlar. Bu durum özellikle işletmenin çevresine zarar vermemesi açısından önemlidir. Doğrudan insan temasının olduğu yerlere yakın konumlandırılan işletmelerde dışarıya atılan havanın da rahatsızlık vermemesi gerektiğinden statik filtreler önemli bir görev üstlenmektedir.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan kaliteli havalandırma sistemlerine entegre edilerek çalışabilen bu filtreler, stabil yapıları ile birlikte her kullanımda istenen işlemin gerçekleşmesini sağlarlar. Bunun yanında filtreye rutin bakımlar yapılması gerekmektedir çünkü toplanan partiküllerin temizlenmesi sayesinde filtre daha verimli şekilde çalışabilecektir. Bu filtre aynı zamanda hava ısıtıcıları ve cebri çekme fanları arasına yerleştirildiğinden baca gazlarının içermiş olduğu uçucu küllerin, gaz kanalları ve fan kısımlarında oluşturacağı yanmaların da önüne geçmektedir. Düzenli bakımları yapıldığında uzun ömürlü kullanım sunan bu filtreler yaşam ve sağlık kalitesinin artması için önemli görevler üstlenmektedir.

Yorum Yap