blog img

Sergi Alanları Havalandırma Sistemleri

Sergi alanları havalandırma sistemleri büyük alanlarda kullanıma uygun şekilde üretilir. Sergi alanları oldukça büyük alanlarda yer aldığı için havalandırma ihtiyacı duyulur. Havalandırma sistemleri özel hesaplamalar sonucu en ideal şekilde hazırlanır. Havalandırma sistemine ihtiyaç duyulmasının temel sebebi hava dengesini sağlamaktır. Sistemler kullanacakları alanların yapı özelliklerine uygun şekilde tercih edilebilir.

Sergi Alanları Havalandırma Sistemleri
Sergi Alanları Havalandırma Sistemleri

Sergi Alanlarında Havalandırma Sistemleri Nasıl Seçilir?

Sergi alanları yapı olarak farklılık gösterebilir. Bazı bölümler geniş tavanlı olurken bazı bölümlerde daha alçak tavan görülebilir. Havalandırma seçimi yapılırken bu konulara dikkat edilmelidir.

Havalandırma sistemi kurulacak alanda taban yüksekliği fazla ise cam kenarlarına hava çıkış kanalları, sergi alanlarına ise zemin kısmında hava çıkış kanalları eklenebilir.

Sergi alanlarında bulunan etkinlikler sürekli olmadığı için genellikle havalandırma sistemi olarak tavandan üfleme ve emiş özelliği bulunan sistemler tercih edilir. Seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken konular şu şekildedir;

  • Sergi alanının kapasitesi,
  • Sergi alanında bulunan malzemeler,
  • Sergide yer alacak ürünlerin ısı ve soğutma ihtiyaçları.

Havalandırma sisteminin gelişmesi ile birlikte üfleme hızları oldukça yükselmiştir. Sistemlerin hızlı şekilde çalışması belli bir ses çıkartmasına neden olur. Gelişen teknoloji ile birlikte havalandırma sistemlerinde gürültü sorununu çözecek ek sistemler bulunur. Sergi alanlarında tercih edilecek havalandırma sistemleri tek bir şekilde kullanılabileceği gibi bölümler şeklinde oluşan sistemlerde kullanılabilir. Sergi alanının bulunduğu bölgedeki iklim şartları havalandırma seçiminde etkili olabilir.

Havalandırma sistemleri çeşitli alanlarda kullanıma uygundur. Kapalı alanlarda tercih edilen havalandırma sistemleri ortamda bulunan havanın temizlenmesinde görev alır. Kapalı bir alan içerisinde kirli hava olması insan sağlığına zarar verir. Sergi alanı gibi ortamlarda sadece insan sağlığı değil aynı zamanda ortamda bulunan diğer eşya ve yapıların da korunması amacıyla tercih edilir. Gelişmiş havalandırma sistemleri, sergi alanlarına Kanalİst Havalandırma tarafından temin edilir. Kullanılacak ortama uygun şekilde sistem seçimi yapılır ve en kısa sürede montaj işlemleri tamamlanır.

Sergi Alanları Havalandırma Sistemleri Faydaları

Sergi alanları havalandırma sistemleri oldukça kullanışlıdır. Sergi alanlarının kullanım amacına uygun şekilde seçimler yapılmasına yönelik seçenekler sunar. Havalandırma sistemleri tercih edilirken, kullanılacak alan göz önünde bulundurulmalıdır. Sergiler, uzun veya kısa dönem şeklinde düzenlenebilir. Sürekli şekilde değişen sergi içeriklerine uygun şekilde sürekli havalandırma sistemi değiştirmek mümkün değildir. Sürekli değişim yerine, en uygun şekilde seçim yapılarak her sergiye uyum sağlayacak bir sistem kurumalıdır. Sergiye gelen ziyaretçilerin sayıları, sistemlerin kapasitesini etkileyen faktörlerden biridir. Her sergi aynı sayıda ziyaretçiye sahip olmasa da alanın kaldırabileceği en fazla ziyaretçi sayısı üzerinden seçim yapılabilir.

Sergi Alanları Havalandırma Sistemleri
Sergi Alanları Havalandırma Sistemleri

Kapalı alanlar içinde bulunan sergilerde, havalandırma sistemleri oldukça önemlidir. Onlarca insanın aynı anda kapalı bir ortam içinde bulunması, bir süre sonra temiz havanın tükenmesine neden olur. Havalandırma sistemleri mekanizmaları gereği içeride bulunan havayı temizlemek için görev alır. Sistemler, otomatik şekilde havanın temizlenmesini sağlar. Havalandırma sistemleri sadece sergi alanında hava temizlemek için tercih edilmez. Yangın gibi acil durumlarda da oldukça önemli bir göreve sahiptir. Havalandırma sistemlerinde kullanılan teknolojiler sayesinde yangın dumanını içinde muhafaza edebilir. Ortamın dumandan arındırılması, kısa sürede tahliye edilmesine yardımcı olur.

Sergi alanları havalandırma sistemleri sayesinde ortamın ısı dengesi de korunabilir. İnsanların sağlığını güven altına aldıktan sonra alanın yapısının bozulmaması da sağlanmış olur. Nem ve rutubet gibi çeşitli olumsuzluklar, kapalı alanlarda sık şekilde karşılaşılan problemler arasında yer alır. Havalandırma sistemleri sayesinde tüm sorunların önüne tek bir sistem ile geçilmiş olur.

Yorum Yap