Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Sanayi Havalandırma Sistemleri

Sanayi havalandırma sistemleri işletmelerdeki kirlenen havayı değiştirmek, yenilemek ve tazelemek için kullanılan sistemlerdir. Aynı zamanda ısıtma veya soğutma ihtiyaçlarının da karşılanmasına yardımcı olabilirler. İlgili ortamdan havanın emilerek dışarıya atılmasını ve dış üniteden alınan temiz havanın da ortama verilmesi amacıyla çalışan bu sistemler sağlıklı bir hava kalitesine ulaşmak için önemlidir.

Sanayi Havalandırması
Sanayi Havalandırması

Sanayi Havalandırma Sistemleri Neden Kullanılır?

Sanayi havalandırma sistemleri işyerlerinde çalışan veya müşteri yoğunluğundan kaynaklı olarak çabuk şekilde kirlenen havanın temizlenmesini, böylece de sağlık koşulları için uygun hale getirilmesini sağlayan sistemlerdir. Sistemin çalışmasında yer alan elemanlar, havanın sirküle edilmesini sağlarlar. Aynı zamanda havaya zararlı parçacıkların yayıldığı alanlarda filtrele yardımı da alınır. Bu sayede ortamdaki havanın sağlık koşulları için en uygun hale gelmesi sağlanmaktadır.

Özellikle fabrika ve laboratuvar gibi ortamlarda havaya gözle görünmeyen ancak sağlık açısından zararlı olacak parçacıklar yayıldığından bunların engellenmesi için havalandırma sistemlerinde filtre kullanılmalıdır. Filtre sayesinde zararlı parçacıklar içeriye tekrar dönüş yapmaz ve çevreye de salınmaz.

Genel olarak ortamdaki havanın temizlenmesi, zararlı parçacıklarından arındırılması ve toz gibi sağlık açısından olumsuz olan havanın yenilenmesi için kullanılan havalandırma sistemleri, alanın ihtiyaç duyduğu debiyi en iyi şekilde sunmaktadır.

 

Sanayi Tipi Havalandırma
Sanayi Tipi Havalandırma

İşyerleri özellikle fabrika, mağaza, salon, geniş ofisler gibi alanlar söz konusu olduğunda geleneksel havalandırma yöntemleri ile havalandırma yapmak olanaklı değildir. Fakat havalandırma sistemleri özellikleri itibariyle alanın hava ihtiyacının doğru şekilde karşılanmasını sağlar. Stabil ve verimli şekilde çalışma yapıları ile birlikte ihtiyaç duyulan hava akışının sağlanmasını mümkün kılarlar.

Sanayi havalandırma sistemleriyle birlikte;

  • Sürekli olarak ortama taze hava verilmesi, ortam havasının yenilenmesi,
  • Nem ve sıcaklık seviyelerinin doğru seviyelerde tutulması
  • Yangın ve patlama gibi risklerin azaltılması
  • Havayı kirleticilerin ortadan kaldırılması
  • Ortamdaki istenmeyen hava akımının engellenmesi söz konusudur.

Bu sunduğu faydalar ile birlikte havalandırma sistemleri de çok geniş alanlarda kullanılır. Ofis, fabrika, mağaza, AVM, lokanta, otel, yurt, kamu kurum ve kuruluşları, bankalar, okullar gibi havalandırma ihtiyacının yüksek olduğu yerler için istenen hava kalitesinin elde edilmesini mümkün kılarlar.

Sanayi Tipi Havalandırma Sistemleri Çeşitleri

Sanayi havalandırma sistemleri için temel olarak iki tip mekanik havalandırma sistemi söz konusudur. Bunlar genel havalandırma ve lokal egzoz havalandırma sistemi olarak bilinir.

Genel havalandırma sistemi, mahale büyük oranlarda temiz hava sağlar ve kirli havanın da tahliye edilmesini sağlar. Sistem genel olarak duvara, odaya, tavana yerleştirilmiş geniş egzoz fanları ile çalışmaktadır. Ortamda meydana gelen kirleticilerin temizlenmesini tüm işyerinin havalandırılması ile kontrol etmektedir. Özellikle sistemin verimliliği için havalandırmanın montajı ve egzoz fanlarının da konumlandırılması önemlidir.

Lokal havalandırma sistemleri ise işyeri ortamına yayılan genel havalandırma aksine kaynağında kirleticiyi yakalamak için çalışırlar. Bu sayede kirleticinin çalışanın solumasına fırsat kalmadan ortamdan atılması mümkün olur. Özellikle üretim hatlarında soluma ile çalışanın sağlık açısından sorun yaşayacağı durumlar için bu sistem önemli faydalar sunar.

Sanayi Tipi Havalandırma
Sanayi Tipi Havalandırma

Genelde davlumbaz tipi veya açıklık olarak uygulanmaktadır. Sistem içinde zararlı parçacıkların taşınması için kanallar özel olarak geliştirilir. Filtre sistemi sayesinde dışarıya da atılırken kirleticinin zararı engellenir. Böylece çevrenin koruması da mümkün olur.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan sanayi tipi havalandırma sistemleri geniş ve büyük alanların havalandırma ihtiyacının doğru şekilde karşılanmasına yardımcı olur. Özellikle temiz havanın yasalar gereğince de sağlanması gereken yerler başta olmak üzere müşteri ve çalışan yoğunluğu olan yerler için sağlıklı, sorunsuz ve her zaman verimli havanın ulaşılabilir olmasını sağlarlar.

Yorum Yap