Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Salyangoz Toz Toplama Fanı

Salyangoz toz toplama fanı meskende taze hava giriş ve çıkışının en iyi şekilde yapılması için kullanılmaktadır. Bu fanlar, uygun havalandırma sistemi ile birlikte havanın etkin bir şekilde tahliye edilmesi için önemli görevler üstlenmektedir.

Salyangoz Toz Toplama Fanı
Salyangoz Toz Toplama Fanı

Salyangoz Toz Toplama Fanı Nedir?

Salyangoz toz toplama fanı hava kanalından stabil ve verimli bir şekilde hava üflenmesi ya da içeride bulunan kirli havanın tahliye edilmesi için kullanılmaktadır. Kare ve daire kesitli olan bu hava kanalları birbirine bağlı olduğu havalandırma ünitesi ile çalışmaktadır. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan çeşitleri de bulunmakla birlikte her birisinin ayrı işlevleri de yer almaktadır.

Sağlanan basınç aralığı ve debi söz konusu ürünlerin sınıflandırılması açısından tayin edici rol oynar. Üfleme ve emiş gücü söz konusu olduğundan kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Sık ve seyrek kanat şeklinde üretilmektedir.

Salyangoz Toz Fanların Kullanım Alanları

Salyangoz fanlar alçak, orta ve yüksek basınçlı olabilmektedir. Buna bağlı olarak da her birisinin işlevleri farklılık gösterir. Alçak fan çeşitleri mekanın havalandırması için kullanılır ve genel olarak da duman ile beraber tercih edilmektedir. Bu tip fanlar talaş, pamukçuk, toz toplama ve atık hava ile maddelerin bir bölgeden başka bir bölgeye taşınmasına veya atılmasına imkan vermektedir. Ağır sanayi alanlarında kullanılan bu fanlar ocaklar, boya fırınları ve tekstil sektöründe önemli görevler üstlenir.

Salyangoz fanlar sanayi anlamda çalışma ortamını önemli ölçüde kolaylaştıran işlevsel yapısıyla öne çıkar. Sınai alanlarda önemli bir göreve sahip olduğu için bu ortamlarda havada bulunan ağır ve yoğun maddelerin temizlenmesini sağlamaktadır.

Salyangoz Toz Toplama Fanı
Salyangoz Toz Toplama Fanı

Bu fan çeşitlerinin pervane kısımlarının sık aralıklar ile tasarlanmış olması ve geriye yatık olması hava sirkülasyonun en iyi şekilde olmasını sağlar. Kurulumunun da kolay olması sayesinde ihtiyaç duyulan alanda kısa süreler içinde aktif hale gelebilmektedir.

Salyangoz fanlar kullanılan alandaki tüm toz parçacıklarının yüksek performans ile toplanmasını sağlayarak havanın temizlenmesinde büyük katkı sunacaktır. Özellikle fabrika gibi üretim alanlarında havaya üretime dayalı olarak toz, parçacıklar, talaş gibi maddelerin yayılması çalışan sağlığı için olumsuz durumlar yaratacaktır. Salyangoz fan etkin çalışma yapısı ile birlikte kısa süreler içinde havanın temizlenmesinde önemli katkılar sağlamaktadır.

Çalışma esnasında etrafa zararlı gaz, toz veya havanın yayıldığı alanlarda çalışan sağlığının korunabilmesi adına havalandırma sistemlerinin kullanılması iş güvenliği kapsamında zorunludur. Bu bakımdan da çalışma koşullarını uygun hale getirmek ve çalışanlar için de ideal zemin koşullarının oluşması için doğru fan kullanımı gerekir. Havalandırma sistemlerinde kullanılan fanlar çok çeşitli olduğu için ihtiyaca göre karar verilmelidir. Salyangoz fanlar, yapıları itibariyle yüksek verimlilikte çalışma göstererek kısa süreler içinde alanın zararlı parçacıkların temizlenmesini sağlamaktadır.

Salyangoz Toz Toplama Fanları Performansı

Salyangoz toz toplama fanı çeşitleri içerisinde bulunan hava motoru ile yüksek verimlilikte çalışacak çekim gücüne sahiptir. Bu yüzden alanında en güçlü çekimi sunan havalandırma fanı olarak öne çıkar. Tüm toz parçacıklarının, kağıt ve benzeri atıkların yüksek güç kullanımı ile birlikte çekilmesini sağlayarak önemli bir görev üstlenir. Bu bakımdan Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan toz toplama fanları, sağlıklı bir çalışma ortamının oluşması için önemli görev üstlenirler. İşlevsel yapısıyla birlikte havalandırma sistemine kısa sürelerde entegre edilen bu fanlarda montaj işlemlerine de dikkat edilmelidir. Genel olarak yapıldığı malzeme kalitesi açısından yüksek dayanıklılık sunmasına karşın tam verimlilik sağlaması adına rutin bakımlarının da ihmal edilmeden yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu sayede ortamda istenen hava kalitesini kolayca sağlayacaktır.

Yorum Yap