Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Salyangoz ve Hücreli Fanlar

Havalandırma sistemlerinde havanın sirküle edilmesi fanlar aracılığıyla yapılmaktadır. Bu fan çeşitleri ise hücreli ve salyangoz fan olarak bilinmektedir. Temel olarak bu fanlar talep edilen sirkülasyona ve alanın yapısına göre seçilmektedir.

Salyangoz Fan
Salyangoz Fan

Salyangoz Fan Nedir?

Salyangoz fan hava kanalından taze hava üflenmesi ve içerideki havanın tahliye edilmesi için kullanılan fanlardır. Bu fanlar kare veya daire kesitli olabilir. Hava kanallarının birbirine bağlanması sonucunda üniteden alınan havanın içeriye üflenmesinde verimli kullanım sunarlar. Sundukları debi ve basınç aralıkları özellikle sınıflandırma konusunda tayin edicidir. Üfleme ve emiş gücüne göre kullanılacak ortamlar da farklılık göstermektedir. Yapısına göre bu fanlar kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılırlar. Alçak, orta ve yüksek basınçlı fanlar olarak sınıflandırılan bu fanlar değişken özelliklere sahiptir.

Salyangoz - Fan
Salyangoz – Fan

Çeşitlerine göre küçük ya da büyük alanlarda, farklı iş ortamlarında havalandırma görevinin yerine getirilmesini sağlayan bu fanlar, stabil temiz havanın ortamda bulunması için etkilidir. Havalandırma için en kullanışlı fan tiplerinden olan salyangoz fanlar yüksek emiş gücü oluşturarak özellikle fabrika veya AVM gibi ortamlarda istenen hava kalitesinin mümkün olmasını sağlar.

Hücreli Fan Nedir?

Hücreli fanlar havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinde hava sirkülasyonunun sağlanması için kullanılmaktadır. Düşük ya da yüksek emiş gücüyle üfleme yaparak ortam havasını yenileyen bu fanların diğer fanlardan farkı yalıtılmış halde kabinin içinde yer almalarıdır. Başka bir deyişle izole edilen bir kabinde yani korunaklı bir dış hücreye sahiptirler. Böylece cihaz çalışma esnasında rahatsız edici sesler çıkarmaz, özellikle gürültünün olmaması gereken ortamlar için idealdir. Dış kabinin olması yağmur, rüzgar, toz gibi durumlardan da fanın korunmasını sağlar. Böylece verimliliğini yüksek seviyelerde sağlar. Kabin su sızdırmaz olduğundan dolayı da dış ortamlarda rahatlıkla kullanım için uygunluk taşır.

Hücreli Fan
Hücreli Fan

Salyangoz fan ve hücreli fan arasında seçim yaparken alanın havalandırma ihtiyaçları göz önünde tutulmalıdır. Her iki fan da yüksek verimlilik sunmak için geliştirilmiştir. Ancak kullanım alanına göre farklılık taşıdıkları için tercih esnasında kullanıcı pratikleri ön planda tutulur. Kanalİst Havalandırma Sistemleri tarafından sunulan fanlar yüksek verimlilik ile uzun ömürlü kullanım için idealdir.

Yorum Yap