Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Salyangoz Fan Nedir?

Salyangoz fan havalandırma sistemlerinde kullanılan kanalın taze hava üflemesi veya içeride bulunan hava tahliyesinde kullanılan kare ve daire biçiminde hava kanallarının birbirine bağlantı kurulduğu havalandırma sistemidir.

Salyangoz Fan Nedir?
Salyangoz Fan Nedir?

Salyangoz Fan Çeşitleri Neler?

Salyangoz fan hava kanalının taze hava üflemesi için kanalların birbirine bağlanmasını sağlayan ünitedir. Söz konusu bu tarz fanları farklı çeşitleri bulunur ve hepsinin de ayrı işlevleri bulunur. Sağladıkları basınç ve debi aralıkları, sınıflandırma konusunda ise belirleyici olur. Emiş ve üfleme gücüne göre de kullanılabilir ortamlar değişkenlik taşır. Seyrek ve sık kanat olarak imal edilirler ve çeşitlendirilirler.

Alçak basınçlı, orta basınçlı ve yüksek basınçlı olan fanlar birbirinden farklı özellikler taşır. Alçak basınçlı olan fan sistemi ortam havalandırmada işlevsel özellikler sunan, duman ile beraber kullanılan fan sistemini tanımlar. Parçacıklar, toz ve talaş pamukçuk ile kirli havanın bir bölgeden başka bölgeye taşınmasında kullanılmaktadır.

Salyangoz Fan
Salyangoz Fan

Orta basınçta olan çeşitler ise yoğun duman ve tozların olduğu, yağlı ortamlar veya hafif kırıntı çıkaran malzemelerin olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Genel olarak bakıldığında ise düşük kapasitelerde ancak yüksek basınç değerleri sunan fan çeşidi olmaktadır.

Yüksek basınçlı çeşitler hafif artık ve kırıntı çıkaran ürünlerde daha çok tercih edilir. Çeşitler farklılık gösterse de tüm modeller esasında pratik, işlevsel ve yüksek çekiş güçleri sunacak sistemlere sahiptir. Kanal İstanbul Havalandırma ile işletmenizin ihtiyacını görecek fan modelini kullanabilirsiniz.

Salyangoz Fan Kullanım Alanları

Salyangoz fan çeşitleri çekiş gücü motor gücüne göre değişir. Havalandırma sektöründe sağladığı pratiklik ve uzun ömürlü kullanım ile bu fan sistemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle toz toplama sistemlerinde de sık tercih edilir. Toz emici özelliğiyle büyük fabrika ve işletmeler için uygun değerler taşır. Genel olarak sağlam çelikten üretilen bu modeller dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım sunar.

Fan çeşitleri ve basınç oranları değiştiği için kullanım alanları da buna göre farklılık gösterir. Büyük ya da küçük sınai alanlarda, üretim tesislerinde, temiz hava ihtiyacı duyulan işletmelerde ortamın temiz hava ile buluşmasını sağlamaktadır. Endüstriyel alanlarda havanın temizlenmesini sağlayarak çalışma kalitesini arttırır.

Yorum Yap