Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Restoran Havalandırma Sistemi

Restoran havalandırma sistemi restoran ve lokanta gibi yemek pişirilen yerlerdeki havayı temizlemek için önemli bir rol üstlenirler. Restoran ve lokantalar insan yoğunluğunun yüksek olduğu alanlardır ve havalandırma sistemi ihtiyaç duyulan temiz havayı sağlar.

Restoran Havalandırma Sistemi Niçin Kullanılır?

Restoran havalandırma sistemi temel olarak iki başlıkta incelenebilir. Mekanda bulunan insanların konfor seviyelerini yüksek tutmak amacıyla mahal havalandırması ve yemek pişirilirken yemeklerdeki kötü kokunun atılmasını sağlayan davlumbaz havalandırılması. Bu havalandırmalar birbirinden farklıdır.

Restoran Havalandırma Sistemi
Restoran Havalandırma Sistemi

Mahal havalandırması basit yöntemler ve cihazlar ile yapılırken özellikle davlumbaz havalandırması daha fazla özen gerektirir. Davlumbaz havalandırma sistemi özellikle yasal olarak da belirli kriterleri taşımalıdır.

Bu sistem bir bütün olarak egzoz davlumbazları, egzoz fanları, davlumbaz ve fandan oluşur. Sistemde yer alan davlumbaz dışarıya kötü havanın atılmasını ve fanlar da kirli hava yerine temiz havanın içeriye alınmasını sağlar.

Restoran Havalandırma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Restoran havalandırma sistemleri seri yemek üretimi yapan yerlere yönelik geliştirilmiştir. Kömür, doğalgaz veya çeşitli yakıt türleri kullanılarak yemek üretiminin gerçekleştiği alanlarda bu sistemler kullanılır. Söz konusu tesisler üretimleri sırasında iç ve dış ortama zararlı gaz ve kokular yayarlar. Yayılan gazların ve ortaya çıkan kokuların engellenmesi için ise havalandırma sistemi kurulmalıdır. Kanal İstanbul Havalandırma sayesinde yemek üretimi yapılan alana yönelik ihtiyacı doğru giderecek havalandırma sisteminin kurulumu sağlanmaktadır.

Havalandırma Sistemleri
Havalandırma Sistemleri

Restoran Havalandırma Sistemleri Avantajları

Restoran havalandırma sistemi avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Mekan içine uygun hava şartlarının sağlanması
  • Müşteriler ve personel için temiz havanın sağlanması
  • Gıda üretimi için yasal zorunluluğun karşılanması
  • Ortamın hijyenin sağlanması ve ortamdaki kötü kokunun giderilmesi
  • Üretime bağlı olarak ortaya çıkan zararlı gazların giderilmesi
  • Ortamdaki havanın kalitesinin iyileştirilmesi
  • Sadece yemek üretimi yapılan alan için değil yemek yeme alanları ve lobi gibi alanlarda da bağlantılı şekilde kullanılabilmektedir.

Restoran havalandırma sistemleri ferah, temiz ve hijyenik bir alanın oluşmasını sağlar. Gerekli bakımları yapıldıktan sonra uzun ömürlü kullanım sunarlar. Mekan yapısına ve üretim türüne göre farklı havalandırma, filtre, davlumbaz ve fan seçeneklerinden yararlanmak mümkündür.

Yorum Yap