Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Otopark Havalandırma Sistemleri – HVAC Çözümleri

Otopark havalandırma sistemleri kapalı otoparkların sağlık açısından uygun olan havaya kavuşmasını sağlamaktadır. Araç sayısı gün geçtikçe artış gösterdiğinden özellikle kentlerde araçların park yapabilmesi için kapalı otoparklar yaygınlaşmaktadır. İşletmelere ait otoparklardan sitelere ait olan otoparklara kadar araçlar için güvenli park imkanı sunan bu alanların ise havalandırması oldukça önemlidir. Mekanın kapalı olmasından dolayı araçlardan çıkan ve sağlık açısından zararlı olan gazların dışarıya tahliye edilmesi gerekir. Bunun için de otoparklar için özel olarak üretilen havalandırma sistemlerinden yararlanılır.

Otopark Havalandırma Sistemleri
Otopark Havalandırma Sistemleri

Otopark Havalandırma Sistemi Nedir?

Otopark havalandırma sistemleri bu alanlar için üretilmiş, özellikle havadaki araçlardan çıkan zararlı gazları temizleyen sistemlerdir. Sistemler otoparkın yapısına göre özelleştirilebilmektedir. Genel olarak ise havalandırma cihazı, kanal, fan ve filtre gibi parçalardan oluşmaktadır. Temel amacı ise içeride bulunan kötü ve kirli havanın fanlar aracılığıyla alınarak dışarıya atılması, dışarıdaki temiz havanın ise içeriye verilmesidir. Sürekli olarak çalışmaya uygun üretilen bu sistemler böylece daimi olarak hava sirkülasyonun oluşmasını sağlar. Bunun sonucunda ise kapalı otoparklar kullanıcıları için çok sağlıklı hale gelir.

Kapalı Otopark Havalandırma Sistemlerinin Özellikleri

Otoparklar için geliştirilen havalandırma sistemleri mekanın yapısına uygun şekilde monte edilmektedir. Otopark boyutları çok farklı olduğundan sistemin de bu büyüklüğü kapsayacak şekilde montajının yapılması gerekir. Özellikle AVM gibi alanlar için kapalı otoparklar büyük ve çok katlı yapıdadır. Sistemde kullanılan cihaz yapısı güce göre farklılık gösterebildiği için tüm metrekarelere yönelik doğru çözümler sağlanabilmektedir.

Bu alanlar kapalı oldukları için sadece araçların egzozundan çıkan gazlar risk oluşturmaz. Yangın gibi durumlarda dumanın içeride birikmesi de ciddi riskler doğurur. Havalandırma sistemleri yangın durumlarında dumanın da içeride kalmasını engeller ve hızlı şekilde dumanı tahliye ederek dumandan kaynaklı olan risklerin azalmasını sağlarlar. Küçükçekmece Havalandırma Kanalİst tarafından profesyonel şekilde sağlanan havalandırma sistemleri sayesinde otoparklar böylece daha güvenli ve sağlık açısından uygun hale geliyor.

Otopark havalandırma sistemleri temel olarak ısıtma – soğutma için tercih edilmez. Havanın dışarıya alınarak, içeriye temiz havanın verilmesi odaklı çalışan bu sistemler rutin bakımlar ile uzun ömürlü kullanım sunar.

Yorum Yap