blog img

Otopark Havalandırma Sistemi

Otopark havalandırma sistemi kapalı olan otoparklardaki hava kalitesini sağlamak amacıyla kullanılır. Kapalı otoparklar nüfus yoğunluğunun artmasıyla birlikte evlerden işyerlerine kadar pek çok alanda bulunur. Kapalı yapıda oldukları için ise havalandırma sistemi kullanılmadığında sağlık açısından sorun yaratabilirler.

Otopark Havalandırma Sistemi Nedir?

Otopark havalandırma sistemi çeşitli elemanlar aracılığıyla otoparkın havalandırılmasını, içerideki kötü havanın dışarıya, dışarıdaki temiz havanın ise içeriye alınmasını sağlayan sistemlerdir. Otoparklar hem kapalı alanlar oldukları hem de araçlardan çıkan yakıt gazları sayesinde sağlık açısından tehlikeli olduklarından dolayı havalandırmaya ihtiyaç duyarlar. Özellikle araçlardan yayılan yakıt gazları kapalı bir alanda birikirse sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Otopark Havalandırma Sistemi
Otopark Havalandırma Sistemi

Havalandırma sistemi ise sürekli olarak hava sirkülasyonu sağlayarak otopark içinde bulunan kötü havanın dışarıya alınmasını ve yerine temiz havanın gelmesini sağlar. Otoparkın büyüklüğüne göre ayarlanabilen bu sistemler bu sayede önemli bir görevi üstlenirler. Tazelenen hava içerideki hava kalitesini iyileştirirken aynı zamanda ferah bir ortamın da oluşmasını sağlar.

Otopark Havalandırma Sistemleri Avantajları Neler?

Otopark havalandırma sistemi içerideki kirli havanın atılarak yerine temiz havanın gelmesini sağlayarak otoparkın ferah ve sağlıklı bir hale gelmesini sağlar. Bu bakımdan siteler başta olmak üzere AVM’ler, hastaneler, kamu kuruluşları, çeşitli eğlence salonları, doğrudan otopark olarak hizmet veren işletmeler gibi pek çok alanda kullanılmaları gerekir. Kanal İstanbul Havalandırma tarafından otoparkın büyüklüğüne göre yapılan sistemler böylece tüm alanların ihtiyacını doğru şekilde karşılar.

Otopark Havalandırma
Otopark Havalandırma

Sistem otoparkın büyüklüğüne göre yapılabildiği için küçük veya büyük farkı olmadan doğru sonuçları almak olanaklıdır. Çok çeşitli havalandırma sistemleri bulunmakla birlikte genel olarak havalandırmayı sağlayan kazanlar, havanın akışını sağlayan kanallar ve havanın giriş çıkışını sağlayan fanlar aracılığıyla sistem kurulur. Sistem kurulumu hızlı şekilde gerçekleşir ve böylece zaman açısından da tasarruf sağlar. Gerekli olan rutin bakımları yapıldıkça sistem sorunsuz çalışma özelliğine sahiptir. Sadece içerideki havanın temizlenmesi ve egzozdan çıkan zararlı gazların dışarıya atılması açısından değil aynı zamanda ferah bir ortam sağlandığı için haşere ve diğer böcek türlerinin de üremesini zorlaştırıcı etkisi ile bu sistemler otoparklar için önemli avantajlar sunar.

Yorum Yap