Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Olimpik Havuz Havalandırma Sistemleri

Olimpik havuz havalandırma sistemleri su ve nemden kaynaklı olarak sağlıklı hava üzerinde olumsuz etkilerde bulunan havuzlarda önemli göreve sahiptir. Kapalı yüzme havuzlarında su buharının tahliye edilmesi, içeride olan insanların sağlıklı bir şekilde taze hava debilerinin karşılanabilmesi adına önem taşır. Aynı zamanda soğuk yüzeylerde meydana gelecek yoğuşmanın da önüne yine bu havalandırma sistemleri ile geçmek mümkündür.

Olimpik Havuz Havalandırma Sistemleri
Olimpik Havuz Havalandırma Sistemleri

Olimpik Havuz Havalandırma Sistemlerinin Görevleri

Olimpik havuz havalandırma sistemleri kapalı havuzlardaki ihtiyaç duyulan sağlıklı hava ihtiyacının karşılanması için çalışmaktadır. Aynı zamanda iklimlendirme sistemleri de entegre edilerek ortamın ısı değerlerinin de istenilen seviyeye gelmesi mümkün olmaktadır. Kapalı havuzlarda suyun sıcaklığı 24 – 28 derece arasındadır. Buna bağlı olarak ortam sıcaklığının da mevcut su sıcaklığından 2 – 3 derece daha fazla olması sağlanır. Ortamdaki bağıl nem oranı ise yüzde 50 ile 60 arasında olmalıdır.

Genel olarak bu alanlarda ortam ışıklandırılması için büyük ve geniş pencereler kullanılmaktadır. Bu alanlarda büyük pencereler yüzünden her ne kadar yalıtım iyi yapılsa da dışarıdaki ısı değerleri ortama sızabilmektedir. Bu yüzden havalandırma sistemine iklimlendirme entegrasyonun yapılması daha başarılı sonuçların alınması için yararlı olacaktır. Havalandırma sistemlerinden üflenecek olan taze hava cam altlarından sirkülasyon yaparak yerden yukarıya doğru tam verimli bir şekilde hava kalitesini temizlemeye yardımcı olmaktadır. Havalandırma sayesinde sıcak havanın yere indirilmesi mümkün olduğu gibi camlarda da yoğunlaşmanın önüne geçilir. Böylece daha estetik ve sağlıklı bir ortam da sağlanır. Menfez alt kat taban kısmından geçirilen kanallardan beslenerek alanın tümünü kapsayacak şekilde çalışma gösterir.

Havuz Havalandırma Sistemleri
Havuz Havalandırma Sistemleri

Eğer olimpik havuzlarda tribünler bulunuyorsa ilaveten klima santrali kurulmalıdır ve tribünlerin beslenmesi için çalıştırılmalıdır. Ayrı santralden beslenme halinde ayrı bir merkezin de oluşturulması gerekir çünkü kış aylarında havanın soğukluğuna bağlı olarak ortam sıcaklığının 40 – 50 derece arasında olması sağlanmalıdır. Emiş bu durumda da tavandan yapılmalıdır. Aynı şekilde menfezlerin de sistemin uzun ömürlü olabilmesi için korozyona dayanıklı yapıda olması sağlanmalıdır. Egzoz yani hava giriş çıkışı sunan kanallar da yoğuşmaya karşı koyması için izole yapıda tutulmalıdır. Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleri bu sayede yüksek kalitede verimli ve uzun ömürlü kullanım imkanı oluşturur.

Olimpik Havuz Havalandırma Neden Kullanılır?

Olimpik havuz havalandırma sistemleri sporcuların sağlıklarının korunması ve konforlarının sağlanabilmesi için zorunlu olarak kullanılmaktadır. Havalandırma sisteminin olmadığı bir havuz konfor açısından ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi aynı zamanda rahatsız edici bir deneyim de oluşturacaktır. Havuzları kullanan insan sayısının ve havuz suyu sıcaklığı sebebiyle yoğuşma da çok sık olarak görülebilmektedir. Bu türden durumların önüne geçmek için de havalandırma sistemlerinin kullanılması gerekir. Kurulacak olan sistem havalandırma yanında havuz suyu sebebiyle meydana gelen su buharının da başarılı şekilde tahliye edilmesi açısından önem taşır.

Bu kondezasyonun sağlanabilmesi yanında ısıtma sistemlerine de katkı sunan havalandırma sistemleri havuzu kullananların konfor detaylarının yerine getirilmesi bakımında gerekli olmaktadır. Yüzeyde meydana gelebilecek yoğun buhar havasının dağıtılabilmesi ve içeriye de temiz, hava sirkülasyonunun yapılabilmesi bakımından havalandırma sistemleri önemli bir görev sunmaktadır. Müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi açısından da bu sistemler yarar göstermektedir.

Havuz Havalandırma Sistemleri
Havuz Havalandırma Sistemleri

Aynı zamanda alanın büyüklüğüne göre havalandırma açısından projelendirme yapılabildiği için her türden kapalı havuza havalandırma sisteminin uygulanması sağlanmaktadır. Ortama taze hava ve istenen ısı değerlerini sunabilen bu sistemler ortamdaki buharı da yok ederek konforlu ve güvenli kullanım açısından önemli katkılar sunarak hem sporcuların hem de çalışanların memnuniyetini arttırır.

Yorum Yap