Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Okul Havalandırma Sistemleri

Okul havalandırma sistemleri kalabalık ortam olan okullarda öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlıklı hava kalitesine ulaşmalarını sağlamaktadır. İnsan sağlığı için gerekli olan temiz havanın ortamda stabil bir şekilde bulunmasını sağlayan bu sistemler bu sayede kötü havayı ortamdan uzaklaştırdığı gibi hava yoluyla hastalıkların bulaşmasını da engeller.

Okul Havalandırma Sistemleri
Okul Havalandırma Sistemleri

Okul Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Okul havalandırma sistemleri okul gibi kalabalık ortamlarda ihtiyaç duyulan temiz havanın ortama verilmesini sağlamaktadır. Bu sayede ortamdaki hava tazelenmesi mümkün olurken aynı zamanda hava yoluyla yayılan hastalıkların da önüne geçilebilmektedir. Özellikle çocukların bağışıklık sistemleri düşük olduğundan sıklıkla hastalığa yakalanma durumları gözükmektedir. Bu türden durumların önüne geçilmesi için ise etkin bir havalandırma sisteminin bulunması gerekir. Aksi halde gözle görünmeyen mikroplar ortamda yayılarak pek çok çocuğun hastalanmasına yol açacaktır.

Havalandırma sistemleri dış ünite, havalandırma kanalları, fan, filtre ve menfez gibi parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar bir araya gelerek sistemin sorunsuz ve stabil bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Anaokulundan üniversitelere kadar çok gerekli olan bu sistemler hava kalitesini iyileştirdiği gibi rutubet gibi durumların da önüne geçmektedir. Aynı zamanda iklimlendirme sistemlerine de entegre edilerek ortamın ihtiyaç duyduğu ısı değerlerinin de elde edilmesini mümkün kılabilir. Sıcak veya soğuk hava çıkışı ile birlikte öğrenciler ve öğretmenler için daha konforlu bir ortam oluşmaktadır.

Okulların içinde oyun odaları, spor salonları, soyunma odaları, yemekhane, kütüphane gibi çok geniş alanlar da bulunmaktadır. Bu alanlarda oksijen tüketimi yüksek seviyelerde olduğu için geleneksel yöntemler ile iyi bir hava kalitesine ulaşmak mümkün değildir. Ancak havalandırma sistemleri stabil ve yüksek verimlilikte çalışmaları ile birlikte istenilen hava kalitesini sağlayabilirler. Ayrıca soyunma odaları veya spor salonları gibi alanlarda ter çıkışına bağlı olarak rutubetli bir ortam oluşması da söz konusu olduğundan yine havalandırma sistemleri etkin çalışmaları ile birlikte ortam havasını iyileştirmek açısından yardımcı olmaktadır.

Okul Havalandırma Sistemi Nasıl Olmalı?

Okul havalandırma sistemleri genel olarak ortamdaki kötü havayı temizleyecek ve yerine dışarıdan aldığı temiz havayı verecek, stabil ve yüksek verimlilikte çalışmaya dayanan özellikler içerir. Ancak okullar farklı bölümlerden oluştuğu için havalandırma ihtiyacının debisi veya kapasitesi değişen alanlar söz konusudur.

Okul Havalandırma
Okul Havalandırma

Okul tuvaletlerinin havalandırılması gün boyunca pek çok defa kullanılan bu alanlarda hijyenik bir ortam sağlanabilmesi için önem taşır. Bu alanlarda hava değişiminin yapılmaması halinde kötü kokular tüm okula yayılabileceği gibi ayrıca çeşitli mikropların da çoğalması söz konusu olabilecektir. Havalandırma sistemi ise tuvaletlerde her zaman temiz ve sağlıklı havanın oluşmasını mümkün kılar.

Kimya laboratuvarı gibi alanlarda da özellikle yapılan deneyler göz önüne alındığında temiz hava kalitesinin sağlanması yine büyük önem taşır. Deney alanında davlumbaz ile egzoz havalandırma yapılmalıdır. Bu havalandırma tipi doğrudan kötü ve zararlı gazların emişini sağlayarak ortama yayılmasının önüne geçer. Ayrıca deney için ideal hava koşullarının da sağlanmasını mümkün kılar.

Bu alanların dışında yemekhane, spor salonu, toplantı salonu, öğretmenler odası gibi alanlar için de profesyonel havalandırma sunacak olan havalandırma çözümlerinden yararlanılması gerekmektedir. Sistemin yeterli seviyede olması halinde stabil şekilde hava kalitesi sağlanabilecek ve buna bağlı olarak da hem kötü kokuların hem de hava yoluyla etrafa yayılacak olan bakterilerin önüne geçilebilecektir.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleri yüksek kalitede verimli hava sirkülasyonu sağlamaktadır. Alanın ihtiyacına göre sunulan havalandırma çözümleri ile birlikte ortam için her zaman sağlıklı ve sorunsuz hava kalitesine ulaşmak mümkündür.

Yorum Yap