Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Mutfak Egzoz Sistemleri

Mutfak egzoz sistemleri yemek üretim tesisleri, lokanta ve restoran gibi alanlarda kötü kokuların ortama yayılmasını önleyen sistemlerdir. Bu türden alanlarda üretim esnasında ortaya çıkacak kirli havanın içinde yer alan partiküller çevre açısından ciddi sorunlar yaratacak partiküllerdir. Bu bakımdan da yemek üretim tesislerinde bu sistemlerin kullanımı ilgili yasalar kapsamında da zorunludur. Üretim alanının ya da mutfağın uygun şartlarda üretim yapmasını sağlamaktadır. Sistem aynı zamanda başka bir alanda meydana gelebilecek kontrolsüz hava akımını da engelleyecektir.

Mutfak Egzoz Sistemleri
Mutfak Egzoz Sistemleri

Mutfak Egzoz Sistemlerinin Özellikleri

Mutfak egzoz sistemleri ilgili alanların sağlıklı ve sorunsuz şekilde üretim yapmasını sağlayan sistemlerdir. Aynı zamanda enerji tasarrufu da sağladıkları için çevrenin korunmasında da etkili olurlar. Bu sistemlerin oluşturulmasında dış ünite, iç ünite, davlumbaz, fan, menfez gibi yardımcı elemanlar kullanılır. Çift cidarlı davlumbaz uygulamaları için yüzde 50’ye dönük maliyet düşüşü ve egzoz debisinde de yüzde 80’e varan azalma söz konusu olacaktır.

Bu sistemlerde geriye dönük seyrek kanatlı plug kanatlı fanlar tercih edilmektedir. Bu şekilde de kullanıma bağlı olarak görülebilecek kirlerin kolay şekilde önüne geçilir ve temizliği pratik yapılır. Ayrıca gıda üretim alanlarında hijyen çok önemli olduğundan bu şekilde kolay temizlenerek istenen hijyen kalitesi elde edilecektir.

Sistemde yer alan metal yağ filtresi, yağ partiküllerin sisteme ulaşmasını buna bağlı olarak da kirletmesini engeller. Metal yağ filtresi ayrıca binanın dışına verilecek olan havanın da arınmasını sağlayarak bina dışına çevreye zarar verecek türden salınım yapılmasının da önüne geçmektedir.

Mutfak alanına salınacak olan havanın da temiz hava filtrelerinden geçirilmesi sonucunda tamamen hijyenik bir ortam oluşur. Bu durum gıdaların kaliteli şekilde hazırlanmasını sağladığı gibi ayrıca çalışanların sağlıklarının da korunmasını sağlar.

Mutfak Havalandırma Sistemleri
Mutfak Havalandırma Sistemleri

Dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretilen havalandırma sistemleri uzun ömürlü kullanım sunar. Sistemin uzun ömürlü olabilmesi ve yangına karşı da dayanıklılık göstermesi için egzoz tarafında yer alan fan motoru da hava akışı dışında olacak şekilde monte edilmektedir. Sistemde egzoz fanı ve temiz hava fanı aynı anda kullanılmaktadır. Bunun için de ergonomik tasarım ile montaja hazır haldedir.

Sistemlerde soğuk rejim bölgelerinde ilave sıcak sulu ısıtıcı batarya seçeneği de bulunmaktadır. Yüksek verim ve yüksek enerji tasarrufunun da sağlanması için plakalı tip ısı geri kazanım eşanjörleri bulunmaktadır. Ayrıca sistemlerde yer alan elektrik otomasyon altyapısı da temiz hava ve egzoz fanını eşit olarak kontrol etmeye imkan tanıyarak kullanım açısından önemli kolaylık sağlamaktadır.

Mutfakta Yüksek Kaliteli Hava Kalitesi

Mutfak egzoz sistemleri güçlü bir şekilde hava çekişi sağlayarak ortamda gıda üretimine bağlı olarak meydana çıkacak istenmeyen kokuların giderilmesinde önemli yarar sunarlar. Aynı zamanda çalışan sağlığının da korunmasını sağlayarak daha sağlıklı bir çalışma koşulunu da mümkün kılarlar.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan bu sistemler yapıları itibariyle geniş alanlarda kullanıma uygundurlar. Başta alışveriş merkezlerinin yemek alanları olmak üzere havaalanları yemek alanları, kongre, sergi salonları, restoranlar, oteller, yemekhaneler, yemek veya gıda üretimi yapan fabrikalar gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Alanın ihtiyacının doğru şekilde giderilmesi için projelendirme aşamasının da doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun için de sistem tercihinden önce ilk olarak alanın ihtiyacını giderecek özellikte olacak havalandırma sisteminin belirlenmesi sağlanmaktadır. Projelendirme sonrasında kullanılacak olan havalandırma malzemelerine de karar verildikten sonra sistemin montajına geçilmektedir. Bu sayede sistem kısa süreler içinde kullanıma hazır olmaktadır. Aynı zamanda bakım ve onarım işlemlerinin de kolay şekilde yapılması ile olası sorunlara karşı da korunaklıdır.

Yorum Yap