blog img

Merkezi Klima Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Merkezi klima sistemi özellikle büyük ofisler gibi işyerlerinde ısıtma ve soğutma ihtiyacının karşılanması için kullanılmaktadır. Temel olarak havalandırma sistemlerine dahil olan merkezi klimalar, pratik yapıları ile ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarına hızlı yanıtlar verir.

Merkezi Havalandırma Sistemi
Merkezi Havalandırma Sistemi

Merkezi Klima Nedir?

Merkezi klima sistemi mekanın ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çalışmaktadır. Bu sistemlerde temelde dış ortama yerleştirilen dış ünite grubu bulunur. Buradan dışarıdan hava alınır. Üniteye bağlı olarak ise farklı sayılarda iç ünite, hassas kontrol içeren otomasyon sistemi, bakır boru hatlı sistemde dolaşım sağlayan soğutucu gaz vardır. Dış üniteden çıkan gaz ve sıvı iç mekandaki ünitelerin yardımıyla sistemi dolaşır ve sonrasında tekrar dış üniteye dönüş yapar.

Merkezi Klima Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bu sistemlerde temel olarak dış ortamda yer alan dış ünite grubu, buna bağlantılı olan iç üniteler, otomasyon sistemleri ve havayı taşıyan kanallar bulunur. Dış üniteden çıkan bakır boru gaz ve sıvının iç üniteler boyunca sistemi dolaşabilmesini sağlar. Her bir üç ünitenin ana kanala bağlanması için farklı elemanlar kullanılmaktadır. Sistemde gelişmiş kontrol teknolojisi yer aldığı için birbirinden bağımsız olan ortamlar için ayrı kontrol sağlanabilir. Başka bir deyişle istenen bölgeye dönük talebe bağlı olarak ısı verilebilmektedir. Kullanılmayan alanlar için ise örneğin enerji tamamen kapatılabilir.

İnverter Hatlar
İnverter Hatlar

Sistemin temel noktasını ise iç ünitelerden gelen talebe göre toplam kapasiteyi ayarlayan inverter kompresörler ve gaz debisini ayarlayan elektronik akışkan kontrol valfleri oluşturmaktadır. Bu sayede ihtiyaca doğru şekilde cevap verecek sistem çalışması ayarlanabilmektedir.

Merkezi klima sistemi ayarlanabilir yapısı, ihtiyaç duyulduğu kadar ısı veya soğutma yapması, uzun ömürlü kullanım sağlaması nedeniyle ofis, mağaza ve benzeri alanlar için son derece ideal özellikler taşır. Hassas ayarlama yapmaya da olanak veren bu sistemler Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleriyle de entegre edilmiş bir şekilde çalışma özelliği gösterebilir. Yaz aylarında serinlik, kış aylarında ise sıcaklık vererek iklimlendirme kapsamında büyük bir kolaylık sunan sistemler rutin kontroller ile birlikte uzun ömürlü kullanım sunarak ayrıca tasarruf sağlamayı da başarmaktadır.

Yorum Yap