Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Menfezler ve Panjurlar

Menfezler ve panjurlar havalandırma sistemleri için önemli göreve sahip olan parçalardır. Farklı çeşitleri ve kullanım alanları bulunan bu parçalar, havalandırma sisteminin sorunsuz çalışması ve işlevini yerine getirmesi amacıyla kullanılır.

Menfez Çeşitleri Neler?

Menfezler ve panjurlar yapılarına göre farklı isimlere ayrılmaktadır. Tek sıra kanatlı menfez, özel olarak haddelenen alüminyum profilden üretilir. Havalandırma kanalının ağız kısmında, tavan ve duvar kısımlarında vantilasyon amacıyla kullanılmaktadır. Dikey ve yatay olarak dizildiği gibi kanatları da hareket edebilir. Aynı zamanda yüzeyi sayesinde boya da tutar ve mekan ile tam uyumlu hale getirilebilir.

Menfezler ve Panjurlar
Menfezler ve Panjurlar

Çift sıra kanatlı menfez ise yapı olarak tek sıra kanatlı menfez ile aynı özelliktedir ancak tek farkı çift sıralı sisteme sahip olmasıdır. Bu sayede daha fazla hava sirkülasyonu sağlar. Farklı boyutlarda bulunabildiği için geniş alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

Lineer menfezler ise malzeme olarak yine alüminyumdan üretilir. Görünüm olarak dikdörtgen ile karenin ortasında yer alır. Mandallı ve yaylı sistem bulunabilir. Havalandırma kanalında sirkülasyonun sağlanması amacıyla tercih edilir. Tek taraflı ve çift taraflı olarak bulunabilir.

Kare menfezler aynı şekilde özel alüminyum profilden üretilmektedir. Özellikle büyük alanlardaki havalandırma sistemlerinde ve fan coillerde emiş menfezi olarak kullanımları bulunmaktadır.

Havalandırma sistemindeki havanın çıkış ve giriş yapması amacıyla kullanılan menfezler Kanal İstanbul Havalandırma sayesinde sisteminize en uygun olacak şekilde kurulmaktadır.

Panjur Çeşitleri Neler?

Menfezler ve panjurlar arasında motorlu yapısı ile öne çıkan motorlu panjurlar özel otomasyon sistemi ile uzaktan kumandalı şekilde çalışmaktadır. Talebe göre buton yardımıyla da hareket ettirilebilir. Bu panjur sistemleri depo, mağaza, işyeri, ev, kapı, dükkan gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda güvenli kullanım da sunarlar. Güneş koruması, hırsız güvenliği gibi güvenlik açısından oluşabilecek risklere karşı tam koruma sunarlar.

menfezler ve panjurlar 02Farklı boyutlarda, kullanım alanın ihtiyaçlarına göre üretilebilen panjur ve menfez sistemleri temel olarak havayı içeriden dışarıya veya dışarıdan içeriye doğru aktarmaya yardımcı olur. Kolay temizlenebilir yapıları sayesinde her zaman yüksek verimlilik ile çalışmaları mümkündür. Aynı zamanda mimari tasarıma tam uyum göstermeleri için farklı tasarımlarda bulunmaları da kolaylık sağlar.

Yorum Yap