blog img

Konser Salonu Havalandırma Sistemleri

Konser salonu havalandırma sistemleri toplu olarak bulunulan alanların havalandırılması için tercih edilen sistemlerdir. Konser salonları büyük yapıları ile etkinlik sırasında yüzlerce insanı ağırlar. Kalabalık ve mekanın büyüklüğü göz önünde bulunduruldu zaman havalandırma sistemlerinin tercih edilmesi en doğru seçenektir. Konser salonu içerisinde kirli havanın dışarı atılması, nemi, ısısı ve homojen şekilde dağıtılması için özel olarak tasarlanmış sistemlerdir. Havalandırma sistemlerinde mühendislik hesaplamaları yapılır ve uygun şekilde tasarlanır.

Konser Salonu Havalandırma Sistemleri
Konser Salonu Havalandırma Sistemleri

Konser Salonu Havalandırma Sistemlerinde Bulunan Ekipmanlar

Konser salonlarında kurulacak olan sistemlerde ekipmanların eksiksiz şekilde konumlandırılması gerekir. Havalandırma sistemleri oldukça farklı ekipmanların bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkar. Her ekipman kendi içinde bir göreve sahiptir. Sistemin sorunsuz şekilde çalışması ve hava akışının gerçekleştirilmesi için ekipman seçimine dikkat edilmesi gerekir. Konser salonunda kurulacak olan havalandırma sisteminde bulunması gereken ekipmanlar şunlardır;

  • Havalandırma izolasyon,
  • Havalandırma borusu,
  • Havalandırma kanalları,
  • Sulu baca filtre,
  • Havalandırma menfezi,
  • Duman ve koku giderici,
  • Havalandırma panjuru.

Kullanılacak ekipmanlar değişiklik gösterebilir. Konser alanının büyüklüğü ya da ihtiyaç duyduğu konularda, ekipman değişikliği yapılabilir. Kurulacak sistem, alana uygun şekilde aşağıdan yukarıya ya da yukarıdan aşağıya şeklinde planlanabilir. Hava akımının yönü, sistem kurulmadan önce belirlenmelidir. Havalandırma sistemleri, ortamların sıcak ve soğuk hava ihtiyacını karşılamaya yönelik özelliklere de sahiptir. Sahne ısıtması için radyant ısıtma tercih etmek doğru seçim olur. Ortamda can ağırlıkta ise; soğuk draftı kesmek ve yoğuşmayı önlemek adına cam altılarından statik ısıtma tercih edilmelidir. Sistemden yüksek verim almak için kurulum planlı şekilde yapılmalıdır.

Konser Salonlarında Havalandırma Sistemleri
Konser Salonlarında Havalandırma Sistemleri

Konser salonlarında kullanılan sistemler, konforlu ve sağlıklı bir ortam oluşturmak için oldukça önemlidir. Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleri yüksek verimlilikte performans sergiler ve ortamın ihtiyaçları doğru şekilde karşılanır. İnsan sağlığını korumak için havalandırma sistemleri, birçok farklı yaşam alanında yer alır. Konser salonları hem kapalı hem de oldukça büyük alanlardır. Büyük bir alan olması nedeni ile içeride bulunabilecek insan sayısı da aynı doğrultuda artar. Aynı anda yüzlerce, binlerce insanın kapalı bir ortamda bulunması, havalandırmanın olmasını şart kılar.

Konser Salonlarında Havalandırma Sistemleri Nasıl Kurulur?

Konser salonlarında havalandırma sistemleri kurulmadan önce ortam ile ilgili analizler yapılmalıdır. İnsan sağlığı ve ortam bütünlüğünü koruyacak sistemler oldukları için kurulum öncesinde doğru bir planlama yapılmalıdır. Konser salonunun büyüklüğü oldukça önemli bir konudur, kurulum öncesinde yapı ve ortam ile ilgili detaylı bilgiye sahip olunması gerekir. Elde edilen bilgiler sayesinde sağlıklı ve doğru bir havalandırma sistemi kurulabilir. Konserler, her yaştan insanın bir araya geldiği ve eğlenceli zaman geçirdikleri ortamlardır. Yüzlerce insan bir arada ortak bir alanda bulundukları zaman öncelikle konfor bekler. Beklentinin en iyi şekilde karşılanması için konser salonlarında havalandırma sistemlerine mutlaka yer verilir.

Konser salonunda ihtiyaç duyulan havanın hesaplanması gerekir. Salınması gereken hava miktarını hesaplamak için alanın hacmi hesaplanmalıdır, metreküp şeklinde kapasite hesabı yapılır. Konser salonunun iç yapısında kullanılmış olan malzemeler ve salona giriş, çıkış için eklenmiş olan bölümler hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken konulardır. Konser salonlarında havalandırma sistemleri kurulmadan önce hesaba katılması gereken bazı konular şunlardır; prova odaları, sahne evi ve vestiyer gibi alanlardır. Hesaplamalar sonrasında kurulan sistemlerin beklentileri karşılaması için hesaplamaların doğru şekilde yapılması gerekir. Konser salonunun büyüklüğü ve misafir kapasitesinin hesaplanması, etkinlik zamanlarında herhangi bir problem yaşanmadan konforlu şekilde hava akışının sağlanmasını destekler.

Yorum Yap