Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Karbon Filtre Nedir?

Karbon filtre havalandırma sistemlerinde son derece işlevsel ve faydalı bir parçadır. Gaz moleküllerinin yakalanmasını ve hapsedilmesini sağlayan bu filtre bu bakımdan havalandırma sistemlerinin de vazgeçilmez bir parçasıdır.

KARTUS AKTIF KARBON FILTRELER

Karbon Filtre Nasıl Çalışır?

Karbon filtre, gaz parçacıklarının yakalanmasını ve tutulmasını sağlayarak ortamdaki hava kalitesinin önemli ölçüde iyileşmesini sağlar. Bu filtrelerin yüzey kısımlarında milyonlarca gözenek bulunur. Söz konusu bu gözenekler ise kötü kokuların ve zararlı gazların yakalanarak hapsedilmesini sağlar. Karbon filtreler genel olarak havada salınan uçucu yapıda olan organik bileşikleri filtrelemek amacıyla tercih edilir. Küf ve nem gibi moleküllerin havadan ayrıştırılması için ise kullanılmazlar.

Çalışma sistemleri ise abspordisyon yöntemine dayanır. Bu sistem havayı kirleten maddelerin havadan arındırılmasını içerir. Sistemde hapsedilmesi amaçlanan madde esasında sistemin parçası olarak görülmez, sistem ile arındırılmış olan zararlı maddeler boşlukları doldurmaktadır. Böylece sistemin boşluklarında hapsedilen zararlı gazlar, filtre tarafından tutulur.

Kokuya karşı uygulanan bir filtre türü olduğu için sadece zararlı gazları ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda kötü kokuların da ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bu yüzden mutfaklar, gıda üretim alanları, boyama kabinleri gibi farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Karbon Filtre Avantajları Neler?

Karbon filtre yapısı itibariyle kötü koku ve zararlı gazları içinde tutan özelliğe sahiptir. Bu bakımdan özellikle kötü koku ve zararlı gaz çıkışı olan alanlarda kullanılması gerekmektedir. Kanal İstanbul Havalandırma tarafından istenilen ölçülerde yapılabilen havalandırma sistemlerine entegre edilen bu filtreler uzun ömürlü kullanım sağlar. Rutin bakımlar ve belirlenen aralıklar ile filtre temizliği ile birlikte sorunsuz kullanım sunulmaktadır. Belirlenen aralıklar ile karbon filtrenin değişimi gerekir ancak değişim sonrasında tekrar sorunsuz şekilde çalışmaya devam edecektir.

Kullanım sıklığına göre ise filtrenin değişimi ortalama 1 yılı bulabilmektedir. Ayrıca filtrenin temizlenmesi kullanım ömrünün uzamasını da sağlar. Filtrenin içinde yer alan karbonlar kötü kokuları ve zararlı gazları hapsetmekte çok başarılıdır. Bu bakımdan kullanım sonrasında filtrenin etkisi hemen kendisini gösterir. Farklı çeşitlerde bulunan bu filtre, özellikleri itibariyle farklı sektörlerin de beklentilerini karşılar. Ev ve işyerlerine yönelik değişken özelliklerde bulunabilmektedir.

Yorum Yap