Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

İşyerlerinde Havalandırma ve İklimlendirme

İşyerlerinde havalandırma ve iklimlendirme konforlu ve sağlık koşullarına uygun olan ortamın oluşturulması için uygulanmaktadır. Genellikle evlerde alanın küçüklüğü bakımından geleneksel havalandırma yöntemleri yeterli olmaktadır. Ancak işyerleri gibi hem alan büyüklüğü hem de kalabalık olan yerlerde özel havalandırma ve iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır.

İşyerlerinde Havalandırma ve İklimlendirme
İşyerlerinde Havalandırma ve İklimlendirme

İşyerleri İçin Havalandırma Neden Önemli?

İşyerlerinde havalandırma ve iklimlendirme çözümleri ortamın sağlık açısından kaliteli ve konforlu hale getirilmesi içindir. İşyerleri alanın büyüklüğüne bağlı olarak temiz hava ihtiyacına özel sistemlerle ihtiyaç duyarlar. Bu alanlarda geleneksel yöntemler ile havalandırma sağlanamayacağı için özel havalandırma sistemlerinin kullanılması gerekir.

Bu sistemler dış ünite, iç ünite, hava kanalları, fan, menfez ve filtre gibi elemanlardan oluşmaktadır. Sistemin yüksek verimlilikte çalışması ile birlikte ortamdaki kötü havanın temizlenmesi çok hızlı bir şekilde mümkün hale gelir. Aynı şekilde zararlı gaz, toz ve benzeri akarın da ortama yayıldığı alanlarda yine havalandırma sistemleri bu zararlı havayı filtre içine hapsederek ortamın sağlıklı koşullarına ulaşmasını sağlar.

İşyerlerinde Havalandırma İklimlendirme
İşyerlerinde Havalandırma İklimlendirme

Büyük alanlarda ayrıca iklimlendirme ihtiyaçları da çalışanlar ve müşterilerin memnuniyetinin sağlanabilmesi açısından büyük öneme sahiptir. İklimlendirme genel anlamı ile birlikte ortamdaki ısının istenen kriterlerde olmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda da havanın ısıtılması ve soğutulması gibi isteklerin karşılanmasıdır. Bu sistemler havalandırma sistemlerine entegre edilerek ortam için gerekli olan soğuk veya sıcak havanın verilmesini sağlamaktadır. Özellikle işyerleri gibi büyük alanlarda geleneksel iklimlendirme araçları kullanılmamaktadır. Fakat özel iklimlendirme sistemleri istenilen ısı değerlerini her zaman sabit bir şekilde sunmaktadır. Alanın büyüklüğü ön planda tutulmadan tüm alanlar için istenen ısı değerlerine ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu sistemler sadece sıcak ya da soğuk hava şartlarının karşılanması için değil aynı zamanda ortamdaki nem oranının da sağlıklı olması için çalışmaya sahiptir.

Çalışan ve Müşteri Sağlığının Korunmasını İçin Sistemler

İşyerlerinde havalandırma ve iklimlendirme için sunulan çözümler sağlıklı bir ortam sundukları için hem çalışanlar hem de müşteriler için önemli yararlar sunarlar. İşyeri havalandırma sistemleri temel olarak havada bulunan kirletici maddelere çalışanların maruz kalmaması için faaliyet gösterir. Bunun sonucunda da güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamı oluşturulur. Özellikle zararlı gaz veya toz çıkışının olduğu üretim yerlerinde bu sistemlerin kullanılması yasal olarak da zorunluluk taşır.

Havalandırma sistemleri belirlenmiş olan hız ve miktarda havanın taşınmasını sağlayarak ortamdaki istenmeyen kirleticilerin ortadan kaldırılması için üretilirler. Bu türden havalandırma sistemleri aynı çalışma mantıkları ile birlikte sağlıklı ve sorunsuz bir hava kalitesinin oluşmasında önemli görev üstlenirler. Fakat işyerinin üretim veya hizmet alanı değişkenlik gösterebileceği için bu aşamada alanın ihtiyaçlarına göre sistem belirlenmesi yapılmalıdır. Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma çözümleri istenilen verimliliği sağlayacak olan sistemleri içermektedir. Bu sayede de stabil ve her zaman yüksek verimlilikte hava kalitesine ulaşılır.

İşyerlerinde İklimlendirme
İşyerlerinde İklimlendirme

İşyerlerine yönelik sağlanan bu sistemler genel havalandırma ve lokal havalandırma sistemleri olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Genel havalandırma sistemleri işyerinin tüm alanlarına büyük miktarda temiz hava sağlayarak kirli havanın dışarıya atılmasını sağlar. Bu sistemler genellikle dış kısımda yer alan üniteden aldıkları havayı içeriye vermektedir. Havayı kirletici tüm etkenlerden temizlenmesi için filtre gibi özel geliştirilmiş araçlar da sisteme entegre edilebilmektedir.

Lokal sistemler ise özellikle havayı aşırı miktarda kirleten kirleticilerin yakınına kurulurlar ve böylece kirleticinin genel havaya karışması engellenerek lokal olarak çekilmesi sağlanır. Bu sayede de yüksek sağlık önlemleri sağlanarak hem çalışanlar hem de müşteriler için zararlı olabilecek hava çıkışının başarıyla önüne geçilir.

Yorum Yap