Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

İstanbul Havalandırma Sistemi Proje Uygulama

İstanbul havalandırma sistemi proje aşaması doğru havalandırma çözümlerinin alınabilmesi için oldukça önemlidir. Havalandırma sistemlerinin sorunsuz şekilde çalışmaları için proje aşaması gerekmektedir. Bu projeye bağlı olarak sistem kurulumu ilgili mahale yapıldığı gibi aynı zamanda sistemin sorunsuz çalışması da mümkün olmaktadır.

İstanbul Havalandırma Sistemi Proje Uygulama
İstanbul Havalandırma Sistemi Proje Uygulama

Havalandırma Sistemleri Projesi Nedir?

İstanbul havalandırma sistemi proje aşaması öncelikle havalandırma ihtiyacının olduğu alana yönelik ihtiyacı doğru şekilde giderecek olan sistemin belirlenmesini içerir. Havalandırma sistemleri temel olarak ortamdaki kirli havayı dışarıya alarak yerine temiz hava koymaktadır. Temiz hava sayesinde hem ortamda daha sağlıklı bir alan oluşmakta hem de hijyen açısından gereklilikler sağlanmaktadır.

Özelliklerine göre havalandırma sistemleri çok farklı yapılara sahiptir. Bu yapılar, alanın ihtiyacına göre belirlenebildiği gibi aynı zamanda kullanıcı talebine göre de belirlenebilmektedir. Esasında proje aşamasında ortam için uygun olan havalandırma kararı verildiği için projelendirmenin önemi de bu nokta ortaya çıkmaktadır.

Her alanın hava ihtiyacı ve sirkülasyon debisi farklılık gösterebileceği için alana yönelik olarak doğru sistemlerin kurulmasına karar vermek için projelendirme çalışması yapılmaktadır. Projelendirme aşamasında farklı etmenler göz önünde tutulmaktadır.

Projelendirme Nasıl Yapılır?

Projelendirme için öncelikle sistem gereksinimlerinin karşılanması noktasında durulur. İç hava kalitesinin yeterli düzeyde tutulması için havalandırma yapılması ve buna ek olarak havalandırmanın verimliliğinin hesaplanması. Bu hesaplama debi hesabı üzerinden yapılacak olup alanın büyüklüğüne göre karar verilecektir.

İstanbul Havalandırma Sistemi Proje Uygulama
İstanbul Havalandırma Sistemi Proje Uygulama

Havalandırma sistemleri farklı elemanlardan bir araya gelen bütünleşik yapıdaki sistemlerdir. Sistemde yer alan tüm parçalar ise sistemin çalışmasında önemli bir göreve sahiptir. Temel olarak dış ünite, hava kanalları, fan, menfez, bağlantı parçaları gibi elemanlar sorunsuz şekilde çalışabilmesi için uygun özellikte olmalıdır. Proje kısmında alanın havalandırma ihtiyaçları göz önünde tutularak bu parçalara karar verilmektedir. Böylece sistem verimliliğinin en iyi şekilde alanın ihtiyaçlarının doğru karşılanacak şekilde olması sağlanmaktadır.

Teknik olarak da sistemin çalışmasını sağlamak için belirli uzmanlık gerektiren noktalar olmaktadır. Hava girişi, elemanlar, fan, kanallar ve hava dağıtım kayıtları gibi noktalar sistemin çalışmasını sağlar. Ayrıca havalandırmanın kurulduğu alana da yine özelliklerine göre farklı gereksinimler duyabilir. Bir ofis ortamına kurulacak havalandırma ile fabrikada yer alacak havalandırmanın farklı yapılarda olması gerekir. Çünkü özellikle fabrika gibi üretime dayalı yerlerde yine üretimden kaynaklı olarak etrafa çalışanların sağlıklarını tehdit edebilecek partiküller ve kötü gazlar çıkabilmektedir. Bu çıkışları etrafa yayılmadan toplayabilecek, hızlı bir şekilde ortamdan uzaklaştırabilecek havalandırma sisteminin olması alınan sonuçların da en iyi olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu tür alanlar için filtre seçeneği gibi ek havalandırma parçalarının da yer alması gerekir.

İstanbul havalandırma sistemi proje sonrasında doğrudan montaj işlemlerine geçilmektedir. Projede belirtildiği gibi montaj işlemlerinin yapılması sonrasında sistem kısa süreler içinde kullanıma hazır hale gelmektedir. Projeye yine bağlı olarak kurulum aşaması sonrasında da sistemin çalışabilir durumu kontrol edilmektedir ve böylece sorunsuz teslim sağlanmaktadır.

 

İstanbul Havalandırma Sistemi Proje Uygulama
İstanbul Havalandırma Sistemi Proje Uygulama

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan proje, montaj ve havalandırma elemanları sayesinde ortam havasını kolay şekilde değiştirmek mümkündür. Yüksek verimlilikte çalışan bu sistemler çok farklı alanlarda kullanım açısından uygunluk taşır. Özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu AVM, kafe, restoran, lokanta, sinema salonları, okullar, hastaneler, kamu kuruluşları, fabrikalar gibi alanlarda stabil çalışma yapıları ile birlikte havalandırma sistemlerinden yüksek verim almak mümkündür. Projede belirtilen kısımlara dikkat edilmediğinden sistem kurulumu tamamlanmayacağı gibi aynı zamanda kurulmuş olsa bile sistemin çalışmasında sorunlar görünerek istenen verim alınmayacaktır. Bu yüzden projelendirme çalışmaları için de profesyonel marka tercih edilmelidir.

Yorum Yap