blog img

İmalathane Havalandırma Sistemi

İmalathane havalandırma sistemi üretim yapılan alanlarda üretime bağlı olarak ortaya çıkacak sağlığa zararlı ve kötü kokuların giderilmesi için önemlidir. Bu havalandırmalar, diğer havalandırma sistemlerine kıyasla daha etkili sonuçlar vererek hava kalitesini iyileştirir.

İmalathane Havalandırma Sistemleri
İmalathane Havalandırma Sistemleri

İmalathane Havalandırma Sistemlerinin Önemi

İmalathane havalandırma sistemi üretim yapılan yerlerde hava kalitesinin iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede ortam havası temizlendiği gibi aynı zamanda çalışanlar için de sağlık açısından sorunlu olabilecek zararlı hava engellenmektedir.

Fabrikalardan gıda üretimi yapılan yerlere kadar her imalathanede havayı temizleyecek ve kaliteli hava akışı sağlayacak sistemlerin bulunması gerekir. Aynı zamanda üretime dayalı olarak havaya sağlık açısından zararlı olacak toz veya gaz gibi partiküllerin de engellenmesi gerekmektedir. İş sağlığı açısından önemli olan bu noktaya havalandırma sistemleri doğru sonuçlar vererek yardımcı olmaktadır.

Havalandırma Sistemleri Neler Sunar?

İmalathane havalandırma sistemi alanın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen özelliklere sahiptir. Bu sayede ortamdaki kirli havanın tamamen engellenmesi ve yerine temiz havanın gelmesi söz konusudur. Bu sistemler temel olarak dış ünite, kanallar, fan ve menfez gibi kısımlarından oluşur. Ayrıca yine kötü havanın ve zararlı partiküllerin de tam olarak engellenmesi için karbon filtre gibi elemanlar da kullanılabilmektedir.

İmalathane Havalandırma Sistemi
İmalathane Havalandırma Sistemi

Havalandırma sisteminin çalışma yapısında temel nokta içerideki kirli havanın fanlar yardımıyla alınması, kanallar ile dışarıya taşınması ve yine kanallar yardımıyla içeriye de temiz havanın verilmesi şeklindedir. Böylece sürekli olarak devridaim yapılarak ortam hava kalitesi sağlanmaktadır. İmalathaneler için kullanılan havalandırma sistemlerinde en önemli nokta ise kötü havanın veya zararlı partiküllerin etrafa yayılmasına fırsat vermeden doğrudan ortamdan atılmasına imkan vermesidir. Şok çıkış olarak da adlandırılan bu durum örneğin üretim yapılan tezgahın üstündeki fan ve kanallar yardımıyla etrafa kötü hava ve gazın yayılmasına fırsat tanımadan doğrudan dışarıya kötü havanın atılmasına dayanmaktadır.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma çözümleri verimli ve stabil çalışma gösterecek şekilde yüksek kalite elemanlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda alan boyut farkı olmaksızın ihtiyaç duyulan havalandırma çözümlerinin projelendirme aşamasında belirlenmesi sayesinde de verimli ve düzenli hava temizliği sunacak sistemi kullanmanız mümkündür.

Yorum Yap