Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

HVAC Sistemleri Nedir, Neden Kullanılır?

HVAC sistemleri ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi içeren sistemlerdir. Fabrika, hastane, AVM gibi alanlar başta olmak üzere mekanlara taze hava ve doğru iklimlendirme çözümleri sunarlar. Enerji tüketimi açısından da beklentileri karşılayan bu sistemler tek seferde havalandırma ve iklimlendirmeyi sağlamaları sayesinde önemli avantajlar içerir.

HVAC Sistemleri
HVAC Sistemleri

HVAC Sistemleri Nedir?

HVAC sistemleri ev ya da işyerlerinde enerji tasarrufu ile kullanılan sistemlerdir. Uzun vadede güvenilir, kullanımı ve bakımı kolay, alanın gereksinimlerine göre doğru çözümler sunan bu sistemler, ihtiyaca uygun şekilde optimize edildiği için doğru sonuçları kolaylıkla verebilmektedir. Tek bir arayüz üzerinden ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme çözümü sunan sistemler özellikle kullanıcı kontrolü açısından da başarılı sonuçları ile öne çıkmaktadır.

HVAC Sistemleri Nasıl Çalışır?

HVAC sistemleri için çalışma yapıları ana parça olarak ısıtma, havalandırma ve klima ünitesine bağlıdır. Aynı zamanda modern yapıdaki sistemler hava filtreleme ve temizleme aparatları da içerir. Özellikle filtre, havadaki zararlı parçacıkların temizlenmesini ve böylece hava kalitesinin iyileştirilmesi için başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Havalandırma Sistemleri
Havalandırma Sistemleri

Sistemin temel özellikleri arasında iç hava kalitesini iyileştirmek, termal konfor sunmak ve istenen ısı değerlerinin elde edilmesidir. Ana ünite üzerinden sağlanan hava veya ısı hava kanalları üzerinden çıkış menfezlerinden alana verilmektedir. Havalandırma sisteminde aynı zamanda mekanda bulunan kirli havanın alınarak dışarıya atılması da söz konusudur. Bu sayede AVM ve benzeri büyük ve kalabalık alanlarda hava kalitesinin daimi şekilde iyileştirilmesi sağlanır. Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan HVAC sistemlerinde sistemin çalışmasını sağlayan parçalar şu şekildedir;

  • Hava dönüşü; havanın sirkülasyonun işaretlendiği ve döngü noktasıdır. Kirli hava belirtilen noktalarda içeriye çekili ve yerine temiz hava verilir.
  • Filtre; havadaki zararlı parçacıkları temizleyen ve temiz hava sunan kısımdır.
  • Kanallar; ısıtılan – soğutulan ya da temizlenen havanın belirtilen alanlara taşındığı kısımlardır.
  • Elektrik elemanları; sistemin çalışması için gerekli olan elektrik enerjisinin ayarlandığı ve sağlandığı parçalardır.
  • Dış ünite; hava akışının sağlanması için fan içeren parçadır. Binanın dışında bulunur ve dışarıdaki temiz havayı içeriye ulaştırır.
  • Fan; havanın çekilmesi ve üflenmesi için çalışır. Sıcak – soğuk hava üfleyebileceği gibi sadece temiz havaya da ayarlanabilir.

Yorum Yap