Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

HVAC Otomasyon Nedir?

HVAC otomasyon havalandırma, ısıtma ve iklimlendirmeyi içeren sistemlerdir. Özellikle alan ve kalabalık açısından büyük ve yoğun olan yerlerde tercih edilmektedir. Fabrika, hastane, AVM gibi yerlerdeki ısıtma ve havalandırma isteklerinin karşılanmasını sağlayan bu sistemler tasarruflu çalışma yapılarıyla da uygun maliyetler sunmaktadır. Enerji verimliliği açısından önemli faydalar sunmalarının yanında özellikle alanın tüm ihtiyacını karşılayacak hava ve iklimlendirme çözümleri ile öne çıkarlar.

AC nedir?

HVAC otomasyon sistemleri içinde iklimlendirme taleplerinin karşılanmasını sağlayan Air Condition ya da kısa adıyla AC Sistemler, alanın ısıtma ya da soğutma isteklerinin karşılanmasını sağlar. Klima olarak da bilinen bu sistemler, ev tipi olanlarından farklılık taşıyarak çok daha büyük alanların isteklerini karşılamak üzere çalışmaktadır. Genel olarak soğutma ya da ısı konforu için havadaki nemin alınması işlemini ifade eden iklimlendirme, esasında ısıtmayı da içermesine karşılık daha çok soğutma işlemi için tercih edilir. Böylece geniş anlamda ısıtma, soğutma ve havanın durumunu iyileştirmek için kullanılmaktadır.

HVAC Otomasyon Nedir?
HVAC Otomasyon Nedir?

Klimalar öncelikle akla gelen AC sistemleri olmasına karşılık büyük yapıdaki üniteler de iklimlendirme cihazları arasında yer alır. Klimalar daha çok ev veya küçük alanlar için tercih edilebilirler. Ancak büyük alanların soğutma isteklerinin karşılanması için özel olarak geliştirilen cihazların kullanılması gerekmektedir. Bu sistemlerde kullanılacak olan üniteler çeşitli kanallar yardımıyla soğuk hava üretirler ve ortama verirler. AVM, mağaza, fabrika, hastane gibi alanlarda büyüklüğe doğru orantılı olarak talep edilen iklim değerlerinin oluşmasını sağlarlar. İstenen iklimlendirmeyi sağlamak için ise farklı sistemler bulunur;

  • Havalı sistemler; elde edilen havanın kanallar aracılığıyla temizlenecek ortama gönderilmesi işlemidir. Büyük mahallerin havasının temizlenmesi için kullanılır. Bu sisteme entegre edilen AC sistemler ile HVAC olarak bilinen sistem meydana getirilir.
  • Sulu sistemler; çok odalı yapıya sahip binalarda; okul, pansiyon, otel, yurt gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Her odada yer alan cihazlar odaların soğutulmasını sağlar. Fanlı cihazlarda devridaim yapan su merkezi soğutma grubundaki pompalar aracılığıyla tesisata gönderilmektedir. Her odanın istenen ısı değerleri ise sistemde yer alan termostat ile kontrol edilmektedir.
  • Sulu ve havalı sistemler; yukarıda bahsedilen iki sistemin bir araya getirilmesidir. Kapalı alanlarda ihtiyaç duyulan temiz havanın ve soğutmanın fanlı sistemler ile gönderilerek aynı anda temizleme ve soğutma işlemlerinin yapılmasını içerir.

HVAC Nedir?

HVAC otomasyon için temel sisteme HVAC yani Heating Ventilating and Air Conditioning denilmektedir. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi aynı anda yapabilen bu sistemler temel olarak farklı görevleri gören cihazların bir araya getirilerek uyumluluk elde etmesine denilmektedir. Bu sistemlerde kontrol; sistemin sıcaklık ve basınç değerlerinin otomatik kumanda ile ayarlanmasına dayanmaktadır. Ayrıca kullanılmayan ortamlar için de ısıtma, havalandırma ve soğutma ayarlarının kapatılmasını içermektedir.

 

HVAC
HVAC

HVAC sistemlerde kullanılan kontroller psikrometrik tabanlı kontroller olduğundan verimlilik en iyi şekilde sağlanabilmektedir. Kontrol sayesinde sıcaklık, hava ve akış miktarı arasında en iyi şekilde uyumluluk elde edilir. Ancak bu otomasyonun sağlanması için Kanalİst Havalandırma Sistemleri tarafından sunulacak profesyonel kurulum ve otomasyon hizmetlerinden yararlanılması gerekir.

 

 

Fan Coil mi VRF mi?

VRF klimalar merkezi yapıda olup dış ünite grubu ve birden fazla iç üniteden oluşan sistemlerdir. Bu ürünler ısıtma ve soğutmaya dönük performansları ile birlikte yoğun ilgi görürler.

Fan Coil ise sıcak ve soğuk hava ihtiyaçlarının yine karşılanmasını sağlamaktadır. Sulu çalışan sistemlerdir ve temel olarak üniteye giren suyun ısısına göre buharlaştırma yaparak bunu ortama yaymasıdır.

VRF sistemler doğrudan iklimlendirme sistemidir. Fan Coil ise klima sistemi değildir. Büyük mahallerdeki enerji tasarrufundan yararlanmak için fan coil, diğer alanlar için ise VRF sistemleri kullanmak doğru olacaktır.

Yorum Yap