Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havuz Havalandırma Sistemi Nedir?

Havuz havalandırma sistemi kapalı havuzlarda oluşan nem ve kirli havanın dışarıya alınması için çalışan sistemlerdir. Ancak bu sistemlerin tek görevleri havalandırma için değildir. Havuzlarda sık meydana gelen buharın tahliye edilmesi için de önemli rol oynarlar.

Havuz Havalandırma Sistemi Nedir?
Havuz Havalandırma Sistemi Nedir?

Havuz Havalandırma Sistemi Neden Kullanılır?

Havuz havalandırma sistemi öncelikli olarak havuz alanında biriken kirli havanın dışarıya atılmasını ve içeriye temiz havanın verilmesi için çalışma sistemine sahiptir. Bunun yanında havuzdan kaynaklı oluşan su buharının tahliye edilmesi, alandaki insanların ihtiyacı kadar olan taze hava debisinin sağlanması, soğuk yüzeyde oluşan yoğuşmanın engellenmesi ve iklimlendirme ihtiyacının karşılanması için çalışmaktadır.

 

Havuz Havalandırma
Havuz Havalandırma

Havalandırma sistemleri doğrudan havanın temizlenmesini sağladıkları gibi aynı zamanda ünitelerin de yardımıyla iklimlendirme çalışmaları için de kullanılabilir. Bu tarz bir çalışma yapıldığında kapalı havuzların ısıtma ihtiyaçları da kolay şekilde karşılanabilir çünkü kapalı havuzlar ısıtma açısından normal koşullarda zor ısınan yerlerdir. Ancak havalandırma sistemine entegre edilen iklimlendirme ünitesi yardımıyla bu alanların iklimlendirme talepleri de doğru şekilde karşılanır.

Kapalı yüzme havuzlarında genellikle büyük ve zemine kadar uzanan pencereler bulunur. Bu pencerelerden de kısmen dışarıdaki soğuk hava içeriye girmektedir. Bu bakımdan havalandırma ve iklimlendirme sistemleri yukarıdan hava sağladıkları için havanın içeride dışarıya sızmadan sirküle olması için önemli bir kolaylık sunarlar. Camlarda oluşacak buhar gibi durumlar da bu sayede önlenir.

Havuz Havalandırma
Havuz Havalandırma

Genel uygulamaya bakıldığında hava çıkışı sunan menfezler alt kat tabanından geçirilen ana kanaldan beslenmektedir. Havalandırma kanalları ise dış üniteye bağlıdır ve sorunsuz şekilde çalışmaktadır. Böylece iç mekanın daralması gibi bir durum da söz konusu olmaz.

Havuz Havalandırma Sistemleri Neler Sağlar?

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleri mekanın temiz havaya kavuşmasını sağladığı gibi aynı zamanda iklimlendirme isteklerinin de doğru şekilde karşılanmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan kapalı havuzlardaki konfor taleplerinin yerine getirilmesinde bu sistemlerin büyük avantajı bulunur. Özellikle su sıcaklığının ve havuz dışındaki alanın yakın derecelerde olması gerektiğinden sistemin iklimlendirme üniteleri tarafından donatılması havuzun daha işlevsel hale gelmesini sağlayacaktır. Kapalı havuz havalandırma sistemi uzun ömürlü yapıları sayesinde de sorunsuz şekilde kullanılabilir.

Yorum Yap