Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırmada Aksiyal Nedir?

Havalandırmada aksiyal nedir sorusu farklı havalandırma sistemleri kullananları ilgilendiriyor. Farklı sistemlere dönük olarak sıcak ya da soğuk hava sirkülasyonu yapan cihazlar aksiyal fan olarak adlandırılır. Özellikle ekonomik bir sistem olduğu için tercih edilmektedir.

Aksiyal Fan Özellikleri Neler?

Havalandırmada aksiyal nedir sorusuna yanıt vermek için özelliklerinden bahsetmek yararlı olacaktır. Farklı sistemler sıcak ve soğuk hava sirkülasyonu sağlayan cihazlara aksiyal denilmektedir. Bu sistem temelde iki işlemi bir arada yaptığı için ekonomik açıdan tasarrufludur. Üstün verimlilik ile birlikte hava akışı sağlaması söz konusudur. Aksiyal fan sisteminde temel çalışma prensibi basınç farklı oluşturularak meydana gelen havanın hareketinin eksenel yönde olmasıdır. Böylece hızlı şekilde hava transferi sağlanır. Dairesel yapıda olan aksiyal fanlar serbest atışlı ve hava kanalı bağlantılı olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda patlayıcı ve parlayıcı madde transferi gerekli olan alanlarda da kullanılabilirler.

Aksiyal Fan
Aksiyal Fan

Güç aktarımı mekanizmalarının sağladığı verim düşüklüğü bu sistemde görülmez çünkü fan sisteminde pervaneler motor miline doğrudan akuple edilmesiyle oluşmaz. Böylece duman tahliye, havalandırma ve soğutma işlevlerinde de yüksek performanslı sonuçlar sunarak aralıksız çalışma gösterebilir.

Aksiyal Fan Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Havalandırmada aksiyal nedir sorusuna yanıt verdikten sonra bu sistemin kullanım alanlarından da bahsetmek yararlı olacaktır. Temel olarak uçak pervanesini andıran bu sistem egzoz gazı ve dumanın yoğun şekilde olduğu alanlarda, tozlu alanlarda, soğutma kulelerinde, patlayıcı ve yanıcı nitelik taşıyan gazların yoğun şekilde görüldüğü tesis alanlarında ve asitli ortamlarda kullanıma uygundur. Bu kapsamda da atölyelerde, dökümhanelerde, sınai tesislerde ve yüksek emiş gerektiren gıda üretim yapılan yerlerde kullanılmaktadır. Otopark gibi alanlarda egzoz dumanının tahliyesi için kullanılmaktadır.

Aksiyal Fan Kullanım Alanları
Aksiyal Fan Kullanım Alanları

Dumanın tahliye edilmesi görevini gören aksiyal sistemi yüksek derecelere dayanabilecek kadar aralıksız şekilde çalışmaktadır. Bu fan sistemlerinde kullanılan pervanelerde de açı ayarı kullanım alanına göre yapılabilmektedir. Aynı şekilde basınç ayarı da yine kendisinden beklenen performansa uyum göstermesi açısından talep edilen özelliklerde sağlanabilmektedir. Kanal İstanbul Havalandırma tarafından sunulan aksiyal fan sistemleri ile alanın güvenliği, ısı değerleri ve konforu mümkün hale gelmektedir.

Yorum Yap