Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri mekandaki kirli havanın dışarıya aktarılmasını sağlar. Özellikle işyerlerinde kalabalığa veya üretime bağlı olarak meydana gelen kirli hava sağlık açısından zararlı olduğundan dışarıya çıkarılmalıdır. Bu sistemler ise kolay ve pratik şekilde içerideki kirli havayı uzaklaştırır, onun yerine temiz havayı getirirler.

havalandirma sistemleri 01
Air conditioning units on rooftop

Havalandırma Sistemleri Neden Kullanılır?

Havalandırma sistemleri güvenli ve pratik çalışma ortamının oluşması için ortamdaki toz, duman ve buhar gibi kirleri uzaklaştırmak için kullanılır. Özellikle havalandırma için pencere açmak gibi yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda tercih edilirler. Günümüzde fabrikalardan mağazalara kadar büyük alanlarda pencere açmak mümkün değildir. Ayrıca bu alanlardaki insan kalabalığı da göz önünde tutulursa pencerenin istenen hava sirkülasyonunu da sağlamayacağı anlaşılabilir. Bu bakımdan havalandırma sistemleri devreye girerek kolay şekilde içerideki kirli havayı dışarıya aktarmakta, dışarıdaki temiz havayı ise ortama vererek hava kalitesini iyileştirmektedir.

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri
Endüstriyel Havalandırma Sistemleri

Bu kapsamda sürekli hava tazelemek, ortam havasının yenilenmesi, yangın ve patlama gibi durumların ortadan kalkması, pis kokuların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kanal İstanbul Havalandırma sayesinde mekanın ihtiyaç duyduğu özellikler taşıyan sistem kurulumu yapılmaktadır.

Hangi Alanlar Havalandırma Sistemine İhtiyaç Duyar?

Havalandırma sistemleri sağladıkları pratik yararlar ile pek çok farklı alanda kullanılır. Başta fabrikalar, atölyeler, kimyasalların olduğu yerler, gıda üretimi yapan yerler, AVM’ler, salonlar, hamamlar, kapalı otoparklar, tüneller, hastaneler, tiyatrolar, sinemalar, yurtlar, kamu kuruluşları, büyük ofisler ve mağazalar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Buradaki temel kullanım amacı ise hem iş tanımından hem de kalabalıktan hareketle ortamdaki kirli havanın giderilmesidir. Özellikle kimyasal üretimi yapan yerlerde temiz hava yeteri kadar sağlanamadığı durumlarda sağlık açısından risk oluşacağından bu alanlara yönelik havalandırma sistemi kullanmak da yasal olarak zorunluluktur.

Havalandırma Sistemleri
Havalandırma Sistemi

Havalandırma sistemlerinin kurulumu ve çalışma sistemleri basittir. Havalandırma kazanı, filtre, kanalları ve fanları ile birlikte mekanın yapısına göre istenilen ölçülerde kurulum gerçekleştirilir. Bu sistemler özelliklerine göre farklı işlevsel özellikler de kazanabilirler. Örneğin sadece hava sirkülasyonu için değil soğutma veya ısıtma amacıyla da sistemde yapılacak özelleştirmeler ile birlikte kullanım mümkündür. Gerekli bakımları ile uzun ömürlü olan sistemler yaşam kalitesini yükseltir.

Yorum Yap