Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Sistemleri Nedir?

Havalandırma sistemleri yaşam alanlarının temiz havaya kavuşması için kullanılan sistemlerdir. Temel olarak içerideki kirli havayı alarak dışarıya atmakta, dışarıdaki temiz havanın ise içeriye verilmesini sağlamaktadır. Özellikle işletmeler için büyük öneme sahiptir.

Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Havalandırma sistemleri alandaki kirli havayı dışarıya atarak havanın temizlenmesini sağlar. Ortama temiz hava vererek sağlık koşullarının iyileştirilmesine olanak tanımaktadır. Pratik ve güvenli çalışma sistemine sahip oldukları için pek çok alanda bu sistemler kullanılabilir. Ortamdaki toz, duman ve buhar gibi kirlerden de arındırarak yine sağlık koşullarının iyileştirilmesi için yardımcı olurlar.

Özellikle işyerlerinde sadece pencerelerin açılması ile içeriye temiz hava girişi sağlanamaz. Bazı işyerlerinde ise havalandırma sistemi zorunlu olarak kullanılmalıdır. Örneğin sinema, tiyatro salonu,üretimhaneler, kimyasal içeren fabrikalar gibi yerlerde sağlığa etraftaki kirli havanın tehdit oluşturmaması adına bu sistemler kullanılır.

Sistemlerin kullanılması ile birlikte ortama sürekli taze hava sağlamak mümkün hale gelmektedir. Bunun sonucunda da ortamın havası yenilenmektedir. Ayrıca etrafa zararlı gaz ve kimyasalların salındığı ortamlarda bu kirli havanın dışarıya atılması yangın ve patlama gibi durumların da risklerinin azaltılması açısından yarar gösterir. AVM veya mağaza gibi yerlerde ise pis kokuların giderilmesi, ferah bir ortam sunulması açısından bu sistemler kullanılır.

Sistemin kullanılması tercih edilecek havalandırma yöntemine göre değişmekle birlikte temel olarak havalandırma kanalının ucunda bulunan sağlayıcıdan dışarıdaki hava alınır ve aynı zamanda da içerideki havaya doğru sirkülasyon sağlanır. Kanalın diğer bir ucunda bulunan fan veya menfez yardımıyla ortamdaki kirli hava da dışarıya doğru alınır ve yapının dışından atmosfere verilir. Bu sistem ile birlikte havanın her zaman temiz ve ferah olması sağlanır.

Havalandırma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Havalandırma sistemleri geniş kullanım alanlarına sahiptir. Her sektöre yönelik Kanal İstanbul Havalandırma tarafından sunulan seçenekler geniştir. Genel olarak ise insan kalabalığının yoğun olduğu AVM, mağaza, sinema, tiyatro, tuvalet, hamam, fabrika veya etrafa koku yayan malzemelerin kullanıldığı işletmelerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yasal zorunluluk kapsamında da kimyasal üretimi yapan işletme ve tesislerde zorunlu olarak kullanılmak durumundadır.

Yorum Yap