Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

İyi Bir Havalandırma Nasıl Olmalı?

Havalandırma sistemi yaşam alanlarının ihtiyaç duydukları temiz havanın geleneksel yöntemlere göre çok daha verimli, yüksek kapasitede ve stabil olarak sağlanmasına yardımcı olur. Bu sistemler özelliklerine, kullanım alanlarına ve yapılarına göre farklı çeşitlere ayrılsalar da istenen hava kalitesinin her zaman elde edilmesinde önemli görev üstlenirler. Küçük alanlardan büyük alanlara kadar kullanım sunan bu sistemlerin çeşitleri çok olduğundan ise iyi bir havalandırmanın nasıl olduğunu bilmek yararlı olacaktır.

Havalandırma Sistemlerine Akış Döngüsü Çok Önemlidir.
Havalandırma Sistemlerine Akış Döngüsü Çok Önemlidir.

Havalandırma Sisteminin Genel Özellikleri

Havalandırma sistemi için en önemli nokta mahalde bulunanların ihtiyaç duydukları temiz havaya kavuşmalarını sağlamaktır. Özellikle işyerlerinde ve büyük alanlarda pencere ya da kapı açarak yani geleneksel yöntemleri kullanarak havalandırma yapmak mümkün olmadığından, bu sistemler verimli ve etkili şekilde havalandırmanın elde edilmesinde yardımcı olurlar. Ancak havalandırmanın doğru sonuçlar verebilmesi için gerek sistem özelliklerinin gerekse de kurulum işlemlerinin sorunsuz olarak yapılması gerekir.

Havalandırma sistemleri farklı parçaların bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Bunlar genel olarak dış ve iç ünite, havalandırma kanalı, fan ve menfez gibi parçalardır. Her birisinin sistemin çalışması için önemli etkileri bulunur. Parçalarda sorun ya da sisteme uygunluk bulunmadığında istenen verimliliğin sağlanması da olanaklı olmayacaktır. Bu yüzden tüm parçaların yüksek kalitede seçilmesi gerekir.

Dış ve iç üniteler hava debisini ayarlayan, sistemin emiş ve veriş sunmasını sağlayan ünitelerdir. Bu üniteler istenen hava kalitesine, iklimlendirme taleplerine ve sirkülasyona göre değişmektedir. Temel olarak ise dış ünite örneğin dışarıdaki havayı içeriye aktarmakta, iç ünite ise içerideki havayı dışarıya aktaracak şekilde çalışma prensibine sahiptir.

Havalandırma Fanları
Havalandırma Fanları

Bununla birlikte kanallar da iyi bir havalandırmanın oluşmasında çok önemlidir. Kanallar dairesel ya da dikdörtgen formunda üretilebilen, havanın ilgili mahale taşınmasını sağlayan yollardır. Temiz ve kirli hava bu kanallar içinden birbirine karışmayacak şekilde üniteler aracılığıyla taşınmaktadır. Bu yüzden de verimliliğin sağlanması ve sızdırma gibi durumların önüne geçilmesi adına kanalların kalitesine ve devamında kurulum özelliklerine çok dikkat edilmelidir.

Havalandırma Sistemini Belirleyen Etmenler

Havalandırma sistemi için bir diğer önemli parça da fanlardır. Sistemde en yaygın ekipman parçası olarak kullanılan bu fanlar, havanın sirküle edilmesini ve hem çekilmesini hem de ortama verilmesini sağlamaktadır. Fanlar üstelik ortamdaki ısı değerlerinin de elde edilmesine yardımcı olabilir. Çünkü havayı çeken yapıları ile birlikte ortamda kötü kokulara sebep olan fazla ısı havası da kalkmaktadır.

Fanlar yapılarına göre adlandırılır ve farklı formlarda bulunabilir. Genel olarak ise pervaneler motor sayesinde hızlı şekilde dönerek havanın sirküle edilmesinde etkili olur. Bu fanlar çalışma sırasında sessiz şekilde çalıştıkları için de herhangi bir rahatsızlık oluşturmazlar. Böylece kullanıcı konforunu da en iyi şekilde sağlarlar.

Havalandırma sistemi yaşam kalitesini arttıran, ortamdaki havayı temizleyen ve iklimlendirme parçaları ile entegre edilerek ısıtma – soğutma isteklerini de karşılayan sistemlerdir. Sistemlerde yüksek verimlilik almak için ise hem malzeme seçiminde hem de montaj esnasında profesyonel destek alınmalıdır. Kanalİst Havalandırma Sistemleri sunduğu çözümler ile birlikte sorunsuz bir havalandırma sistemine sahip olmanızı sağlıyor.

Stabil, verimli ve sorunsuz şekilde sistemin çalışması için kurulum aşamasında projelendirme yapılmaktadır. Böylece sistemin nasıl sonuçlar vereceği de doğru şekilde belirlenebilmektedir. Sonrasında ise montaj işlemlerinde profesyonel hizmet sayesinde sistemin en verimli şekilde çalışacağı ayarlamalar yapılmaktadır. Kurulum sonrasında ise belirli periyotlar halinde bakım ve onarım işlemleri de yine iyi bir havalandırmaya sahip olmanız açısından yardımcı oluyor. Böylece ortam havası istediğiniz gibi temizlenirken aynı zamanda sağlıklı ortam da kolayca oluşuyor.

Yorum Yap