Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Sistemi Bakımı

Havalandırma sistemi bakımı sistemin sorunsuz şekilde çalışması için yapılır. Havalandırma sistemleri temel olarak içerideki kirli havayı kanallar vasıtasıyla alarak dışarıya aktarır. Dışarıdaki temiz havayı ise iç alana aktararak temiz ve sağlıklı bir havanın olmasını sağlarlar. Bakımlarının zamanında ve doğru şekilde yapılması da bu yüzden önemlidir. Şayet bakımlar yapılmazsa sistemin sağlıklı ve sorunsuz şekilde çalışması engelleneceği için istenen verimlilik alınamayacaktır.

Havalandırma Sistemi Bakımı
Havalandırma Sistemi Bakımı

Havalandırma Sistemi Bakımı Neden Gerekli?

Havalandırma sistemi bakımı temiz hava sirkülasyonunun sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için önemlidir. Bu sistemler ortamdaki havanın temizliğini ve tazeliğini korumak amacıyla çalışır. Çeşitli yöntemler ile dışarıda bulunan havayı filtreleyen sistemler ortam içindeki kirli havayı dışarıya taşırlar. Sistem bakımı düzenli olarak yapılmadığında ise bakteri ve mikrop gibi zararlı parçacıkların ortama yayılmasının önü açılır. Bu da sağlık sorunlarına yol açar.

Havalandırma Sistemi Periyodik Bakım Projesi
Havalandırma Sistemi Periyodik Bakım Projesi

Sistemin tam performans olarak çalışması ve sürekli olarak sirkülasyon sağlayabilmesi için gerekli bakım işlemlerinin yapılması gerekir. Bakım işlemleri sistemin sorunsuz olarak çalışmasını sağladığı gibi aynı zamanda küçük sorunların önceden tespit edilerek ileride daha büyük sorunlara yol açmasının da önüne geçmek açısından önem taşır.

Havalandırma Bakımı Yapılmalı mı?

Havalandırma bakımı mutlaka yapılmalıdır çünkü havalandırma sistemleri çalışma sistemleri sebebiyle zamanla bakteri ve mikrop biriktirebilmektedir. Özellikle fan ve filtre kısımlarında biriken mikroorganizmalar kısa sürede çoğalarak tüm sistemi kaplayabilir. Aynı zamanda sistemin tam verim sunacak şekilde çalışması da yine bakımları gerekli kılar. Sağlık açısından bakteri ve mikropların etrafa yayılması ciddi sorunlar yaratacağından Kanal İstanbul Havalandırma tarafından sunulan bakım hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Havalandırma Bakımı Nasıl Yapılır?

Havalandırma sistemi bakımı mutlaka profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır. Sistem basit bir çalışma prensibine dayanıyor olsa da sistemin bakımı uzmanlık gerektirir. Yeterli uzmanlık sağlanmadığında yapılacak bakım istenen etkiyi veremeyeceği gibi aynı zamanda başka sorunların da çıkmasına yol açabilir. Bu kapsamda yetkin kişi veya kişiler tarafından yapılacak olan bakım filtre, fan ve kanal temizliği, sistemin verimliliğini kontrol etmek ve genel değerlendirme yapmak gibi adımlardan oluşur. Kullanılan sisteme ve modellere göre bakım ve onarım işlemleri değişkenlik gösterir.

Yorum Yap