Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Menfezi Nedir?

Havalandırma menfezi iç ve dış havanın birbiriyle sirkülasyonunu gerçekleştirmek amacıyla kullanılan parçadır. İnce ya da kalın kanallara sahip olabilir. Kullanıldığı alan veya havalandırma kanalına göre dikdörtgen veya kare şeklinde de olabilir. Temel olarak kirli havanın dışarıya atılmasını sağlar.

Havalandırma Menfezi Nedir?
Havalandırma Menfezi Nedir?

Havalandırma Menfezi Ne İşe Yarar?

Havalandırma menfezi iç ortam havasındaki kirli havanın dışarıya atılmasını ve dışarıdan da içeriye temiz havanın gelmesini sağlar. Havalandırma ekipmanıdır. Bu menfezler ev tipi olabileceği gibi havalandırma kanallarında kullanılmak üzere sınai tipte de olabilir. Ev tipi olanlar genelde yuvarlak formdadır ve pencereye takılır. Takıldığı pencereden içeriye temiz hava girmesini sağlar. Ayrıca doğalgaz bağlantısı olan yerlerde gaz kaçaklarına karşı da riski indirgemek açısından menfez kullanımı zorunludur. Ev tipi olan menfezler içeriye temelde çok cılız temiz hava girmesini sağlar. Çünkü sürekli olarak açık bulundukları için geniş kanal aralığına sahip olmaları halinde içerideki ısının değişmesine neden olurlar. Bu yüzden kanal aralığı dardır ve az ancak stabil şekilde temiz havanın içeriye girmesini sağlarlar.

Havalandırma kanallarında kullanılan menfezler ise temel görevi kanal sayesinde yerine getirir. Üretim alanlarında veya mağazalarda pencereden hava akışı sağlamak mümkün olmadığı için bu türden işletmelerde havalandırma sistemleri bulunur. Havayı taşıyan kanallar ise havayı menfezler aracılığıyla alır veya içeriye temiz hava olarak verir. Kanal İstanbul Havalandırma tarafından ev ve işletmelere dönük olarak profesyonel havalandırma menfezleri sunulmaktadır.

Menfez
Menfez

Havalandırma Menfezi Neden Önemli?

Havalandırma menfezi içeride biriken kirli ve kötü havanın dışarıya çıkması için önemlidir. Bunu sağlarken de ortam ısısını düşürecek hava sirkülasyonu olmaması için geliştirilmiştir. Örneğin evlerde kullanılan dar kanallı basit yapıdaki menfezler içeriye verdikleri havayı son derece kısıtlı tutarlar. Ancak sürekli olarak hava akışı sağladıkları için ortam havasının tazelenmesini sağlarlar. Bunun yanında havalandırma kanallarında kullanılan menfezler daha geniş aralıklara sahip profesyonel ürünlerdir. Tek seferde daha çok hava giriş ve çıkışını sağlamak üzere geliştirilmiştirler. Genelde havalandırma sistemi cihaz yardımıyla çalıştığından menfezlerden gelecek hava akışı da kullanıcı tarafından ayarlanabilir. Bu sayede ortamdaki hava kalitesi iyileşmektedir.

Yorum Yap