blog img

Havalandırma Kanalları

Havalandırma kanalları havalandırma sistemlerinin çalışmasını sağlayan en önemli elemanların arasındadır. Temel olarak bu kanallar yardımıyla hava akışını sağlanmaktadır. Kanallar, sistem üzerinde önemli bir yere sahip olduğundan kanal yapısının ve kurulumunun da sorunsuz olması gerekmektedir.

Havalandırma Kanalları
Havalandırma Kanalı

Havalandırma Kanalları Neden Kullanılır?

Havalandırma kanalları havanın dağıtılması ve çıkarılması için hava akışının sağlandığı elemanlardır. Temel olarak havalandırma sistemlerinin ayrılmaz parçalarıdır. Çünkü kirli havanın ortamdan taşınmasında, temiz havanın ise ortama verilmesinde asli bir rol oynarlar. Ayrıca iklimlendirme talepleri için de sıcak veya soğuk havanın yine taşınması ve ortama verilmesinde kullanılmaktadırlar.

Havalandırma kanalı farklı malzemelerden üretilmektedir. Bunlar arasında en sık görülen galvanize çeliktir. Galvaniz yapısı gereğince yumuşak yapıdadır ve kanal yapımında standart malzeme olarak kabul görür. Çünkü bu malzemenin kaplaması paslanmayı önleyerek havalandırma kanalının ömrünü uzatmakta, ayrıca hava kalitesinin de sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Hava Kanalı
Hava Kanalı

Diğer bir temel üretim malzemesi de alüminyumdur. Bu metalin yapısı gereğince hafif olması özellikle havalandırma sisteminin kurulumu için önemli avantaj yaratır. Özel kanal şekillerinin yapılmasına da fırsat verdiği için özel tasarıma sahip olan havalandırma sistemleri için ideal özellikler gösterir. Alüminyum malzeme yuvarlak, kare ve dikdörtgen gibi formlarda kanalın sorunsuz şekilde kurulmasını sağlayabilmektedir.

Bunların yanında yalıtıma sahip kanallar da vardır. Yalıtım hem sesi azaltmakta hem de iklimlendirme taleplerinde ısının daha iyi korunarak verimli bir şekilde ortama yayılmasını sağlayabilmektedir. Bunların yanı sıra köpük kanal, kumaş kanal gibi farklı çeşitler de bulunmaktadır.

Havalandırma Kanalları Neden Önemli?

Havalandırma kanalları tercihi havalandırma sisteminin çalışabilmesi için önemlidir. Hava, bu kanallar aracılığıyla taşındığından havanın sorunsuz bir şekilde akışının sağlanmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda iklimlendirme çalışmalarında sıcak ve soğuk havanın ortama verilebilmesi için yine kanallar kullanılmaktadır.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma kanalları, yapıları itibariyle dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım sunarak havalandırma çözümleri için doğru sonuçlar vermektedir. Kanal seçiminde proje bazlı davranılması ve buna uygun olacak şekilde karar verilmesi çok önemlidir. Sistemin taşıyacağı kanal tercihinin yanında estetik beklentileri de yansıtacak kanal tercihi yapılabilmektedir.

Yorum Yap