Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Kanalı Neden Kullanılır?

Havalandırma sistemleri içinde havalandırma kanalı önemli bir role sahiptir. Dış ortamda bulunan temiz havanın iç ortama aktarılması ve iç ortamdaki kirli havanın da dış ortama aktarılması esnasında kanal görevi gören araç havalandırma kanalıdır. Büyük alanlarda ve çeşitli mühendislik hesaplamaları ile kullanılan bu kanallar için özellikle montaj esnasında dikkatli olunması gerekir. Çünkü montaj esnasında yapılacak yanlışlıklar sonrasında büyük sorunları yaratacaktır.

Havalandırma Kanalı Neden Kullanılır?
Havalandırma Kanalı Neden Kullanılır?

Havalandırma Kanalı Neden Gerekli?

Havalandırma kanalı kare, spiro ve oval şeklinde bulunmaktadır. Aynı zamanda talep edilen ölçülere uygun şekilde imalatı yapıldığı için alan içinde kullanımı da sorunsuz olmaktadır. Hava kanalı, havanın giriş ve çıkışının takip edildiği temel yolu ifade eder. Üretiminde galvaniz çelik sac ve izolasyona sahip malzemeler kullanılır. Mekanın iç tarafında kullanım sunacak hava kanalının hava akımına göre değişmekte olan kanal dekorasyonu, yüksek ses oluşan alanlarda kullanım açısından dikkat gerektirir. Bu bakımdan da orta ve yüksek hava hızında kullanılmakta olan sınai alanlar ekonomik ve mekan açısından da daha uygun olur.

Bu kapsamda mutfak, tuvalet, büyük salonlar, imalat yapılan alanlar gibi bölümlere sahip olan işletmelerde kötü havanın dışarıya alınması ve yerine temiz havanın verilebilmesi için bu kanallardan yararlanılır. Özellikle iş dünyasında büyük alanlar ciddi seviyede havalandırma ihtiyacı duyduklarından havalandırma kanalları kullanılır.

Havalandırma Kanalı
Havalandırma Kanalı

Havada gözle görünmeyen pek çok zararlı bakteri ve virüs bulunabilir. Bunlar soluma ile insan vücuduna girdikleri için ciddi sorunlar yaratabilir. Havalandırma sistemleri ile sağlanacak olan hava giriş çıkışı ile birlikte bu türden durumların önüne geçilebilir. Aynı zamanda mutfak veya tuvalet gibi alanlarda da havanın kötü kokmasının önlenmesi için yine havalandırmaya ihtiyaç duyulur.

Hava kanalı, havanın giriş ve çıkışının takip edildiği temel yolu ifade eder.

Kullanım Alanına Uygun Çözümler

Havalandırma kanalı çeşitleri kullanılacak alanın yapısına, mimarisine ve ihtiyaçlarına göre farklı formlarda bulunur. Bu kapsamda kare, spiro ve oval seçeneklerden kolaylıkla seçim yapılarak alana en uygun formda karar kılabilirsiniz. Temel olarak bu kanalların hepsi hava giriş çıkışı için kanal hizmeti sunar. Yapılarındaki değişiklik ise basınç kaybı, mekanın mimarisi ve hava giriş çıkış gücüyle ilgilidir.

Yorum Yap