Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Kanalı Ne Demek?

Havalandırma kanalı (duct) havanın dağıtılması ve çıkarılması için kullanılan malzemelerdir. Geçit görevi gören bu kanallar hava akışının sağlanması için havalandırma sistemlerinin en önemli parçaları arasında yer alır. Ancak havanın akışında rol aldıkları için özellikle sorunsuz şekilde çalışmalarına yönelik tasarlanırlar.

Havalandırma Kanalları
Havalandırma Kanalları

Havalandırma Kanalı (Duct) Nedir?

Havalandırma kanalı (Duct) olarak da ifade edilmektedir. Havalandırma sisteminin kullandığı havanın akış halinde yönlendirilmesini sağlamaktadır. Bu kanallar besleme, dönüş ve egzoz havasını içerebilmektedir. Özellikle temiz hava kalitesinin sağlanmasında sundukları yarar yanında aynı zamanda termal konforun da sağlanması açısından yararlı olmaktadır.

Havalandırma Kanalı Çeşitleri Hangi Malzemeden Üretilir?

Havalandırma kanalları farklı malzemelerden üretilirler ve üretildikleri malzemeye göre kullanım alanları da farklılık gösterebilir. Galvanize çelikten üretilen kanallar en yaygın bulunan kanallardır çünkü galvanize çelik yumuşak yapıdadır ve hem şekil alması hem de hafiflik açısından havalandırma sistemi için ideal özellikler taşır. Ayrıca bu metal üzerine yapılacak kaplama paslanma karşı da koruma sunduğundan kanalın kullanım ömrünün uzamasına yardımcı olmaktadır.

Bir diğer kanal üretim malzemesi alüminyumdur ve yapısı itibariyle hafif olmasıyla tercih edilir. Özellikle özel yapıda olacak kanal şekillerinin de üretiminde kolaylık sunmaktadır. Flanşlar ile birlikte kolay şekilde kurulumunun da yapılması alüminyum malzemeyi öne çıkaran detaylar arasında yer alır. Sızdırmazlık açısından da yüksek verimlilik sunması sayesinde yüksek mukavemet sunacak şekilde kullanıma uygunluk taşır.

 

Kanalİst Havalandırma Kanalları
Kanalİst Havalandırma Kanalları

İzolasyon paneller de sac metalden yapılmalarının yanında ses çıkışını azaltmak amacıyla yalıtıma sahip olan kanallardır. Sadece ses çıkışını azaltmak için değil aynı zamanda iklimlendirme sistemlerinde en yüksek verimliliğin elde edilmesi açısından da bu kanallardan kullanmak önemli yararlar sunmaktadır. Özellikle ısının sabit olması ve enerji açısından da verimlilik elde etmek açısından yalıtımlı kanallardan tercih edilmektedir.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan geniş çeşitliliğe sahip kanallar havalandırma sistemlerinin sorunsuz ve yüksek verimlilikte çalışmasına yardımcı oluyor. Havalandırma kanalı (duct) çeşitleri projeye ve kullanım alanına göre belirlenebildiği için ihtiyaca uygun kanal tiplerinden yararlanmak mümkündür. Aynı zamanda özel üretim de yapılabildiği için kullanıcı isteklerinin karşılanması da sağlanmaktadır.

Yorum Yap