Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Kanalı m2 Hesabı

Havalandırma kanalı m² hesabı havalandırma sisteminin kurulmasında en önemli noktalardan birisidir. Çünkü havalandırma sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için projelendirme aşamasında metrekare hesabına dikkat edilmeli ve sistemin gereksinimi karşılayacak kanal kurulumu yapılmalıdır.

Havalandırma Kanalı m2 Hesabı
Havalandırma Kanalı m2 Hesabı

Havalandırma Kanalı m2 Hesabı Nasıl Yapılır?

Havalandırma kanalı m² hesabı sürtünme kaybı ve hız değerleri temel alınarak yapılmaktadır. Boru tesisatında olduğu gibi hız çapın da en önemli kriteri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan hava debisinin kanal genişliği ve yüksekliği ile çarpılıp sonrasında bölünmesi ile sonuç çıkmaktadır. Ayrıca hava hızının, sürtünme kaybının ve kanal çapının da hesaplamaya dahil edilmesi gerekmektedir.

Hesaplama mutlaka profesyonel şekilde yapılması gerekmektedir. Çünkü hesaplamada hava debisinin, kanal çapının eksiksiz olarak girilmesi önemlidir. Bu noktalarda yapılacak yanlışlık sistemin yanlış olarak belirlenmesine ve kurulmasına yol açabilir. Aynı zamanda havalandırma hesabı yaparken hız ve sürtünme sınır değerleri de göz önünde tutulmalıdır. Bunlar ise şu şekildedir;

HIZ         SÜRTÜNME

Normal 9 m/s    0.85 Pa/m

Konfor  5 m/s    0.85 Pa/m

Davlumbaz         7.5 m/s –

Basınçlandırma 12 m/s  –

Duman Egzoz    15 m/s  –

Havalandırma Kanalı Ne İşe Yarar?

Havalandırma kanalı m² hesabı yapılması havalandırma sisteminde kullanılacak olan kanalların ebatlarını belirlemek için işe yaramaktadır. Havalandırma sistemleri temel olarak dış üniteler, kirli ve temiz havanın yol aldığı kanallar, fan ve menfez gibi elemanlardan oluşmaktadır. Temiz ve kirli havanın yol aldığı kanallar hava debisini karşılayacak nitelikte olmalıdır. Örneğin büyük bir alana kurulacak olan havalandırma sisteminin debi miktarını sürdürebilecek ve aktarabilecek özellikte olacak kanallara sahip olması gerekir. Aksi halde istenen hava debisi sağlanamadığı için sistem randımanlı bir şekilde çalışamayacak veya enerji kaybı yaşanacaktır. Ayrıca sızdırmazlığının da tam olarak sağlanması gerekmektedir.

Havalandırma Kanalı m2 Hesabı
Havalandırma Kanalı m2 Hesabı

Kanalların belirlenmesinde metrekare hesabının yanı sıra ayrıca projelendirme aşamasında da dikkat edilmesi gerekir. Projelendirme kanal hesabının yapılmasının yanı sıra havalandırma sisteminin nasıl kurulacağını, ne şekilde verimlilik sağlayacağını belirlemek açısından gerekmektedir. Kanalİst Havalandırma tarafından yapılacak projelendirme sürecinde yaşam alanlarınız için ihtiyacı doğru şekilde karşılayacak doğru havalandırma sistemlerinin kurulmasını kolayca sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap