Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Kanalı İzolasyonu

Havalandırma kanalı izolasyonu havalandırma sistemlerinin daha performanslı çalışması için yapılmaktadır. Özellikle ticari yapılar için temiz hava kalitesinin stabil şekilde ortamda bulunması için önemli olan havalandırmalar için kanal izolasyonunun doğru yapılması gerekiyor.

Havalandırma Kanalı İzolasyonu
Havalandırma Kanalı İzolasyonu

Havalandırma Kanal İzolasyonu Neden Yapılır?

Havalandırma kanalı izolasyonu sistem içinde temiz ve kirli havanın taşınmasını sağlayan kanalların yalıtımına yönelik yapılmaktadır. Bu açıdan hem ses hem de ısı açısından daha konforlu bir havalandırma sistemi mümkün olmaktadır. Özellikle iklimlendirme sistemleri ile entegre edilmiş olan havalandırma sistemlerinde kanallardan iletilen sıcak veya soğuk havanın ısı değerini kaybetmemesi açısından izolasyon yaptırmak avantajlıdır. Bunun yanında ses seviyesinin de rahatsız edici olmaması için yine konfor arttırıcı özellikler taşır.

Kanal için yapılacak olan izolasyon kanalın boyu, çapı ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Her hava kanalının yalıtım için uygun olmayacağı da göz önünde tutulmalıdır. Bu yüzden öncelikle kanal yapısının izolasyon için uygunluğu göz önünde tutulmalıdır. Kanalın uygunluğu ve yapılacak izolasyonun kalitesi ile birlikte sistemin kullanılması çok daha işlevsel hale gelecektir. Genel olarak ise bu uygulama kanalın dış yüzeyinin kaplanmasıyla gerçekleşmektedir.

Havalandırma Kanal İzolasyonu Özellikleri

Havalandırma kanalı izolasyonu ile sistem çalışırken iç ortamda rahatsızlık verebilecek olan gürültü de ortadan kalkacaktır. Havalandırma sistemleri genel olarak konfor detaylarını üst seviyede tutacak şekilde çalışmaya sahiptir. Bunun yanında yine de özellikle sessizliğin daha fazla talep edildiği alanlar için izolasyon yaptırmak sessizliğin daha iyi sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Havalandırma Kanalı İzolasyonu
Havalandırma Kanalı İzolasyonu

İklimlendirme açısından da kanallar yüzünden ısı kaybının oluşmasını engelleyerek yine enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olmaktadır. Kanalları dış etmenlere karşı koruyarak aynı zamanda daha uzun ömürlü olmalarını da sağlayacak olan izolasyon Kanalİst Havalandırma tarafından profesyonel bir şekilde yapılıyor.

İzolasyon hem ses hem ısı yalıtımına yönelik yapılabildiği gibi talebe bağlı olarak sadece ses veya ısıya yönelik olarak da yapılabilmektedir. Özellikle iklimlendirme sisteminin olmadığı havalandırma sistemleri için sadece ses yalıtımının yapılması yeterlidir. Poliüretan, cam yünü, taş yünü gibi farklı malzemelerden yapılan izolasyon kısa süreler içinde tamamlanarak havalandırma sisteminin aktif olmasını sağlamaktadır.

Yorum Yap