blog img

Havalandırma Kanalı İmalatı İstanbul

Havalandırma kanalı imalatı İstanbul bölgesinde Kanalİst, evlerden işyerlerine kadar pek çok alana profesyonel hizmetler sunuyor. Havalandırma sistemlerinin çalışması için en önemli parçalardan bir tanesi havalandırma kanalıdır. Bu kanallar, üniteden aldıkları temiz havayı fanlar yardımıyla mahale taşırlar ve bu sayede de havanın istenilen şekilde sirküle edilerek temizlenmesinde yardımcı olurlar.

Havalandırma Kanalı İmalatı İstanbul
Havalandırma Kanalı İmalatı İstanbul

Havalandırma Kanallarının Görevi

Havalandırma kanalı imalatı İstanbul Kanalİst, ev ve işletmeler için profesyonel hava kanalları üreterek satışını gerçekleştiriyor. Bu kanallar yapıları gereğince ebat ve tasarım olarak farklılık taşırlar. Farklılık için söz konusu olan nokta havalandırma sisteminin debi ve sirküle ihtiyacının doğru karşılanmasıdır.

İster küçük ister büyük hacimlerde olsun havalandırma kanalları sistemin çalışması için özel olarak üretilebildikleri için ihtiyacın doğru karşılanmasında yardımcı olurlar. Havalandırma sistemlerinin çalışmasında ünite, kanal, fan ve menfez gibi parçalar bulunur. Her bir parça bir araya gelerek sistemin verimli ve stabil şekilde çalışmasını sağlar. Havalandırma kanalları da sistemde önemli bir yere sahip olup dış üniteden alınan temiz havayı içeriye, iç kısımdan alınan kirli havayı ise dışarıya taşır. Böylece kanallar yardımıyla hava mahalde taşınır. Ayrıca bu kanallar iklimlendirme ihtiyaçlarının da karşılanması amacıyla kullanılabilir. Özellikle büyük alanların ısıtılması ya da soğutulması geleneksel araçlar ile yapılamadığı için kanalların yardımıyla istenen ısı değerleri ortamda mümkün olmaktadır.

Havalandırma Kanalı İmalatı İstanbul Kanalİst
Havalandırma Kanalı İmalatı İstanbul Kanalİst

Havalandırma Kanalı Çeşitleri

Havalandırma kanalı imalatında farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Galvaniz, paslanmaz veya alüminyum levhalar bu kanalların üretiminde tercih edilmektedir. Söz konusu malzemelerin temel özelliği yüksek mukavemet, sızdırmaz özelliğe sahip olmaları ve farklı şekillerin verilebilmesidir. Kanalların yüksek kaliteye sahip olan malzemeden üretilmesi uzun ömürlü olmalarını sağlarken aynı zamanda hava sirkülasyonun da en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Bu kanallar düz, dikdörtgen, prizmatik gibi farklı tasarımlarda olabilmektedir.

Düz kanallar genel olarak 120 – 2500 mm aralığında olmaktadır. Özellikle geniş alanların havalandırma ihtiyacının en iyi şekilde karşılanabilmesi için genişliğinin farklılık taşıması önemli yararlar sunmaktadır. Kanalların yanında dirsek ve redüksiyonlar da kanallara uyum sağlayacak şekilde üretilebilmektedir. Kanal flanş bağlantılarının da yine yüksek kalitede olması sistemin verimliliğinin en iyi şekilde sağlanabilmesi adına önemlidir.

Havalandırma Kanalı İstanbul Kanalİst
Havalandırma Kanalı İstanbul Kanalİst

Havalandırma kanallarının yüksek kaliteye sahip olmaları uzun ömürlü kullanım sunmalarının yanında özellikle sızdırmazlık ve enerji tasarrufu açısından da önem taşır. Sızdırmazlığın tam olması kullanım sırasında verimliliği arttırdığı gibi enerji tüketimini de ideal seviyelerde tutar. Kanaldan kaynaklı olarak sızdırmazlık yaşanırsa sistem çalışması için sorun olacağından kanal kalitesi ve montajı konusunda bu noktaya dikkat edilmelidir. Havalandırma Kanalı imalatı İstanbul için Kanalİst sektörde tamamen yerli üretim gerçekleştirme ve profesyonel çözümler sunmaktadır.

Kanalİst Havalandırma Sistemleri tarafından sunulan kanallar hızlı şekilde monte edilebildikleri için havalandırma ihtiyacının olduğu alanlarda kısa sürelerde kullanıma hazır hale gelebilmektedir. Üretilen kanallar aynı zamanda estetik görünüme sahip olduklarından açık bırakıldıkları takdirde genel olarak mahal görünümünü olumsuz etkilemezler. Hatta yapılacak iç mimari çalışmaları ile birlikte ortama estetik değer de katabilirler. Sistemin kurulumun gizli montaj elemanları kullanıldığından montaja dair görünürlük az ya da yok denilecek seviyededir. Bu da işletmenin tasarım kaygılarının karşılanmasına yardımcı olur.

Havalandırma Sistemleri İstanbul Kanalİst
Havalandırma Sistemleri İstanbul Kanalİst

Bu özellikleri ile birlikte havalandırma kanalı çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Flanşlı Prizmatik Hava Kanalları
  • Dikdörtgen Hava Kanalı
  • Yuvarlak Havalandırma Kanalı
  • Silindirik Hava Kanalı
  • Dairesel Kesitli Hava Kanalı

Her bir kanalın tercihinde debi miktarı, sirküle oranı ve kullanılacağı alan tayin edici olduğundan kanal tercihi öncesinde keşif yaptırılması yararlı olacaktır. Bu sayede alanın ihtiyacına dönük olarak doğru kanal çözümleri sağlanabilecek ve sistem kısa süreler içinde kurularak çalışır hale gelebilecektir.

Yorum Yap