blog img

Havalandırma Kanalı Çeşitleri

Havalandırma kanalı çeşitleri kullanıma bağlı olarak belirlenen farklı tasarımları ifade etmektedir. Havalandırma sistemlerinin çalışması için önemli olan kanallar, diğer elemanların özelliklerine ve havalandırma kapasitesine göre farklılık taşımaktadır.

Havalandırma Kanalı Çeşitleri - Toptan Kanal İmalatı İstanbul
Havalandırma Kanalı Çeşitleri – Toptan Kanal İmalatı İstanbul

Havalandırma Kanalı Çeşitleri Neler?

Havalandırma kanalı çeşitleri kullanılan sistem özelliklerine ve hava debisine göre değişmektedir. Aynı zamanda estetik beklentilerin de doğru şekilde karşılanması bakımından farklı havalandırma sistemleri söz konusudur.

Bu bakımdan galvaniz kare, yuvarlak, oval, branda ve plastik hava kanalı gibi farklı çeşitlerden söz etmek mümkündür. Temel olarak her birisi sistemde kirli ve temiz havanın taşınmasını sağlamasının yanında aynı zamanda debi miktarı açısından da farklılık gösterebilmektedir. Bunların yanında flanşlı olan modellerde hava kanalları arasında oluşan bağlantıda ortaya çıkabilecek kayıpların önlenmesi amaçlanmaktadır. Flanşlı kanallar kanalın sızdırmazlığını en iyi şekilde sağlamak için yüksek verimlilik sunan yapıdadır. Bu bakımdan da çok farklı alanlarda kullanım açısından uygunluk taşırlar.

Havalandırma Kanalları Neden Önemli?

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma kanalları yüksek kalite malzemeden üretilmiştir. Bu bakımdan uzun ömürlü kullanım sunarlar. Havalandırma sistemleri ortamdaki kirli havayı uzaklaştıran, yerine temiz hava koyan sistemlerdir. Sistemin verimli çalışması için en önemli parçalar arasında ise kanallar yer almaktadır. Çünkü bu kanallar aracılığıyla temiz ve kirli hava taşınmaktadır. Dolayısıyla kanalın malzeme açısından kaliteli olması, sızdırmazlık yapmaması büyük öneme sahiptir.

Havalandırma Kanalı Çeşitleri - Toptan Kanal İmalatı İstanbul Kanalİst
Havalandırma Kanalı Çeşitleri – Toptan Kanal İmalatı İstanbul Kanalİst

Ayrıca kanalın yine yüksek verimlilikte çalışabilmesi için montaj işlemlerinin de doğru yapılması gerekmektedir. Montaj aşamasında sorun yaşanan kanallar, doğru yerleştirilmediği için kullanım esnasında çeşitli sorunlar oluşturacaktır. Buna bağlı olarak da önemli kayıplar söz konusu olacaktır.

Standart ölçülerin yanında havalandırma projesine uygun olacak şekilde üretimi de yapılan kanallar böylece özel havalandırma sistemlerinin de ihtiyacını karşılamaktadır. Havalandırma kanalı çeşitleri farklılık açısından geniş bir yelpazeye sahip olduğundan dolayı mevcut sistemin hava ihtiyacının karşılanmasını sağlayacaktır. Buradaki en önemli nokta kullanılacak olan, sirküle edilecek olan hava ağırlığının doğru şekilde karşılanabilmesidir. Bu bakımdan da kanal seçiminde de projelendirme yapılması ve uygun olan kanalın kullanılması önem taşımaktadır. Kanalların montajının da kısa sürelerde tamamlanması sayesinde havalandırma sistemi aktif olacaktır.

Yorum Yap