Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Kanal İzolasyonu

Havalandırma kanal izolasyonu toplu yaşam ortamlarında sıkça kullanılan sistemlerdir. Okullar, alışveriş merkezleri, ofisler ve hastanelerde kullanıma uygundur. Temiz hava girişini sağlar ve sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar. Toplu yaşam ortamlarında insan kalabalığı ve sürekli hareket halinde bulunmak, kirli ve kötü bir hava oluşmasına neden olur. Sistem ise havanın kolay şekilde temizlenmesini sağlar.

Havalandırma Kanal İzolasyonu
Havalandırma Kanal İzolasyonu

Havalandırma Kanal İzolasyonu Nasıl Kurulur?

Kurulumu oldukça kolay olan sistemler, sorunsuz şekilde çalışır ve ortamın havasını hızlı şekilde temizler. Yüksek performansı sayesinde kirli havanın filtrelenmesinde büyük rol oynar. Havalandırma izolasyonu, dışarı attığı kirli havanın tekrar içeri girişini engelleyen bir sisteme sahiptir. Sistemler kurulmadan önce mühendislik hesaplamaları yapılır. Kullanılacak alanın incelenmesi ve yapılan hesaplamalar sonucunda en doğru şekilde sistemler kurulur.

Kapalı ortamlarda kullanıldığı için havalandırma kanal izolasyonu kanallarının mastik ve silikon ile sağlam hale getirilmesi amaçlanır. Kanallarda herhangi bir sızma oluşması kirli havanın içeride kalmasını ve sistemin doğru şekilde çalışmamasına neden olur. Kanal izolasyonu yapılması, içeride bulunan kirli havanın sorunsuz şekilde dışarı atılmasını sağlar. Sadece kirli hava değil temiz hava iletimi konusunda da önemli bir konudur.

İnsan sağlığına zarar verecek her türlü kimyasal içerikli koku ve havanın içeri sızmadan, dışarı atılmasında kullanılan sistemlerdir. Büyük ve geniş toplu yaşam alanlarının normal yollar ile havalandırılması mümkün değildir. Normal yollar ile büyük alanların tamamı verimli şekilde havalandırılamaz. Kurulan sistemler, bütüncül ve dengeli şekilde havanın temizlenmesini sağlar. Kanal sistemleri, ortam ne kadar büyük olursa olsun kurulabilir. Ortamın hacmine göre ek kanallar eklenir ve her alanın kirli havadan kurtulması sağlanır.

Havalandırma Kanal İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Kanal izolasyonu birçok farklı alanda kullanıma uygundur. Kullanım amacına uygun kurulan sistemler, endüstriyel tesis ya da okul gibi ortamlarda kullanıma uygundur. Havalandırmanın normal yollar ile mümkün olmadığı ortamlarda kullanım için tasarlanan sistemler, özel hesaplamalar sonucunda ortaya çıkar ve Kanalİst Havalandırma tarafından kurulumu sağlanır. Hava giriş ve çıkışını kontrollü şekilde yapan sistemler, pek çok alanda kullanıma uygundur. Kullanılacağı alana göre sistem içerisinde bazı ekipmanlar farklılık gösterebilir.

Hava Kanal İzolasyon
Hava Kanal İzolasyon

Toplu yaşam alanlarının sağlıklı ortamlar şeklide korunması için kanal sistemleri özenli şekilde kurulur. Kanal sistemlerinde izolasyonun önemi oldukça büyüktür. Sadece sistemin kurulması yeterli değildir. İzolasyon sayesinde sistem sorunsuz şekilde çalışır. Temiz havanın içeri, kirli havanın dışarı çıkabilmesi için kanal izolasyonu önemli bir işlemdir. Isı ve ses yalıtımında kullanılan malzemeler, kanal izolasyonu için uygundur. Kullanılan ortama göre, izolasyonda kullanılacak malzeme doğru şekilde seçilebilir. Ortamların kirli havadan arınması ve insan sağlığını tehdit edecek unsurların ortadan kaldırılması için havalandırma sistemlerinde, kanal izolasyon ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde kurulan sistem, kısa süre içinde kullanım amacının dışına çıkar.

Isı yalıtımı için kullanılan poliüretan, köpük şeklinde bir yalıtım malzemesidir. Kanal sistemini oluşturan borularda boşluk bırakmadan poliüretan kullanımı yapılır. Kanalların dış ya da iç mekanlarda güneş görmesi durumunda poliüretanın koruyucu boya ile muhafaza edilmesi gerekir. Isı ve ses yalıtımda kullanılan bir diğer malzeme ise cam yünüdür. İzolasyon için gerekli olan ana maddelerden biridir. Levha, boru ve şilte şeklinde üretilen malzeme, kanal izolasyonu için kullanılır. Aynı zamanda taş yünü ve kauçuk levhalarda izolasyonda verimli şekilde sonuç alınmasını sağlayan malzemelerdir.

Hava Kanal İzolasyon
Hava Kanal İzolasyon

Kullanılan malzemelerin temel amacı; kanalların içinde bulunan havanın ısı dengesini korumaktır. Havanın dışarı atılması için kullanılan çekme ve itiş gücüne sahip olan aspiratörler, oldukça sesli çalışır. İzolasyon malzemeleri, aspiratörün çalışma sesini soğurmak için de kullanılır. Kullanılan malzemeler sayesinde kaliteli şekilde çalışan ve ortamın havasını temizleyen havalandırma kanal izolasyonu kurulumu sağlanır.

Yorum Yap