Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma İklimlendirme Sistemleri Nelerdir?

Havalandırma iklimlendirme sistemleri hava ve ısı ihtiyaçlarının bir arada karşılandığı sistemlerdir. Yaşam alanlarında konfor ve hijyen koşullarının sağlanması için önemli olan bu sistemler stabil ve verimli çalışmaları ile birlikte kullanıldıkları alanların istenen konfor düzeylerine kavuşmalarını sağlar.

Havalandırma ve iklimlendirme temel olarak insanların bulundukları ortamın sıcaklığı ve neminin en iyi değerlere getirildiği havalandırma işlemleridir. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ile birlikte havalandırma ve iklimlendirme için de pratik, stabil ve verimli çalışan sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemler evler başta olmak üzere özellikle işletmelerde sorunsuz şekilde kullanılabilirler.

Havalandırma İklimlendirme Sistemleri Nelerdir?
Havalandırma İklimlendirme Sistemleri Nelerdir?

Havalandırma İklimlendirme Özellikleri

Havalandırma iklimlendirme sistemleri için öncelikle havalandırma ve iklimlendirme farkları üzerinde durmak yararlı olacaktır. Havalandırma temel olarak ortamdaki havanın giderilmesi ve yerine dışarıdan alınan temiz havanın verilmesini içerir. İklimlendirme ise ortamda istenen sıcak ve soğuk ısı değerlerinin oluşmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda tek başına havalandırma ısıtma faaliyetleri için kullanılmaz. Ancak havalandırma sistemlerine yapılacak iklimlendirme entegrasyonu ile birlikte havalandırmayı ve iklimlendirmeyi aynı anda kullanmak mümkündür.

Bu sistemlerin temel kullanım mantıkları dış ünitenin aldığı havanın havalandırma kanalları yoluyla fan ve menfezlerden taşınarak ortama verilmesidir. Havalandırma sistemleri genel olarak büyük yapıda olmakla birlikte iklimlendirme sistemlerinin çalışmasında lokal bazlı olarak çalışmalar da yapılabilmektedir.

Havalandırma ve İklimlendirme Avantajları Neler?

Havalandırma iklimlendirme sistemleri farklı dış ünite, fan ve filtre gibi özellikler ile kullanılmaktadır. Buradaki çeşitlilik alanın boyutuna ve ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Bağımsız ve merkezi sistemlere entegre edilerek uygulanmaları kullanım açısından önemli avantajlar oluşturur. Kanalİst Havalandırma Sistemleri tarafından yaşam alanlarına yüksek konfor için sunulan bu sistemler, ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi, pis havanın temizlenmesi, soğuk ve sıcak ısı taleplerinin karşılanması gibi konularda önemli faydalar sunmaktadır. Özellikle AVM, salon, büyük mağaza, ofis, banka, hastane gibi alanlarda hem havanın temizlenmesi ve bu esnada da ortamdaki ısı taleplerinin karşılanması önemli olduğundan havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin kullanılması çok yararlı olacaktır.

Rutin bakımlar ile uzun süreler boyunca sorunsuz kullanım sunan bu sistemler ihtiyaç duyulan hava kalitesinin ve ısı değerlerinin kolayca elde edilmesini mümkün kılıyor.

Yorum Yap