Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Fanı Neden Tercih Edilir?

Havalandırma fanı satışı ile birlikte ortamdaki havayı dışarıda bulunan havayla sirküle etmek mümkün hale geliyor. Ortam havalandırılması için çok önemli olan havalandırma çeşitleri evlerden işletmelere kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor. Bu ürünler ortamda bulunan havayı temizleyerek temiz bir solunum olanağı yaratır. Hastane veya klinik gibi alanlarda da ortamdaki oksijeni temizlemek için önemli görev yerine getiren havalandırma fanları kullanıldığı alana göre farklı özellikler taşır.

Havalandırma Fanı Neden Tercih Edilir?
Havalandırma Fanı Neden Tercih Edilir?

Günlük yaşamda evlerin çeşitli odalarında kullanılabileceği gibi havalandırma fanları özellikle iş dünyası için önemli görevler üstlenir. İçerideki havayı yenileyerek temiz havanın ortamda olmasını mümkün kılarlar. Özellikle yoğun kimyasalların yer aldığı fabrikalarda sanayi tipi olan fanlar kullanılır. Bu sayede ortamdaki kimyasal partiküllerin dışarıya atılmasını ve insan sağlığı için zarar vermeleri engellenir.

Havalandırma Fan Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Havalandırma fanı çeşitleri kullanıldığı alana ve ihtiyaçlara göre farklılık gösterir. Ortamda istenmeyen sıcak, soğuk veya kirli havayı kapalı alanın dışına atmaya yarayan bu sistemler ile kısa süreler içinde temiz havaya ulaşmak mümkündür. Havalandırma kanalı girişinde kullanılan bu fanlar, dönüş sağlayarak sirkülasyon oluşturur ve bunun sonucunda da içerideki havayı dışarıya, dışarıdaki havayı ise içeriye doğru çeker. İstenmeyen hava dışarıya çıkarken, ortamdaki hava da tazelenmiş olur. Havalandırma fanları motor gücüne bağlıdır ve çok hızlı şekilde dönüş gösterir. Böylece havanın sirkülasyonu da en iyi şekilde sağlanır.

Havalandırma Kanalı
Havalandırma Kanalı

Fan kullanım alanları da çeşitlilik gösterir. Özellikle işletmelerde gerek insan kalabalığından gerekse de üretimden kaynaklı olarak ortaya çıkan istenmeyen havanın sağlıklı ve sorunsuz şekilde yenilenmesi için görev görürler. Aksiyen, salyangoz, baca, davlumbaz, yangın, banyo, cam, kanal tipi, duman egzoz, radyal, sanayi, kabinli, döküm gövdeli ve dikdörtgen kanal fan gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Temel olarak ise hepsinin çalışma sistemi istenmeyen havanın ortamdan giderilmesi ve yerine temiz havanın verilmesidir.

Havalandırma fanı özellikle bazı işletmelerde sağlığın korunması açısından zorunludur. Zorunlu olmayan alanlarda da yine kullanılması güvenlik ve sağlık açısından yararlıdır. Üstelik havanın tazelenmesini de sağlayarak yaşam kalitesinin de artmasına yardımcı olurlar.

Yorum Yap