Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Fan Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma fan çeşitleri havalandırma sistemlerinde kullanılan fanları içermektedir. Fanların temel görevleri basınç farkının oluşmasını sağlayarak hava akışının sorunsuz şekilde yapılmasıdır. Fanlar pervaneli yapıdadır ve bu sayede soğuk ya da sıcak havayı savurarak çalışma sistemine sahiptirler. Bu bakımdan fanlar ile hem serin hem de sıcak hava akımı oluşturmak mümkündür. Özelliklerine ve kullanım alanlarına göre ise çeşitleri değişmektedir.

Aksiyel Fan

Havalandırma fan sistemleri arasında en sık kullanılan fan çeşitlerinden olan aksiyel fanlar havanın eksen yönde hareket etmesini sağlayarak basınç farkının oluşmasını sağlarlar. Böylece hava sirküle edilir. Silindir, silindir kanatlı ve pervane kanatlı olacak şekilde kendi içinde de çeşitlere ayrılır. Genel ısıtma, klima ve havalandırma sistemlerinde kullanmaya uygundur.

kanal tipi aksiyal sirkulasyon fanlari
Aksiyel Fan

 

Havalandırma Fan Çeşitleri

Radyal Fan

Hava bu fan çeşidinde santrifüj pervanesinden ya da her iki taraftan çekilerek fan miline dik olacak açı ile gelmektedir. Salyangoz veya gövde denilen bir koruyucu ile çevrili olan bu fanlarda temel olarak çalışma sistemi havanın koruyucu kısımdan geçerek dışarıya atılmasıdır.

geriye egimli yuvarlak kanal tipi radyal fanlar
Radyal Fan

 

Çatı Fan

Çatı fanlar büyük yapıda olan havalandırma sistemlerinde kullanılır. Kullanım alanı olarak fabrika, AVM veya benzeri yerler tercih edilir. Tek seferde çok yüksek miktarda havalandırma işleminin sağlanmasına imkan veren bu sistemler büyük yapıdaki fanlar ile çalışır. Fanlar temel olarak düz yapıdadır ve hava akışını en iyi şekilde sağlamak amacıyla işlev görür. İsimlerini ise çatılarda kullanılan havalandırma sistemlerinde bulunmalarından kaynaklı almaktadırlar.

Aspiratör Fan

Ortamdaki havayı emerek çalışma sistemine sahip olan fan çeşididir. Emici özelliği ile emme fanı olarak da adlandırılır. Fanın temel görevi içerideki kötü ve kirli havayı dışarıya almak, dışarıdan ise temiz havayı içeriye vermektir. Kanal İstanbul Havalandırma sistemleri arasında en yaygın olarak tercih edilen fan çeşitleri arasındadır.

kapakli ve flansli aksiyal aspiratorler
Aspiratör Fan

Vantilatör Fan

Besleme fanı olarak da bilinen ve havalandırma fan çeşitleri arasında yaygın kullanıma sahip olan  bu fanlar, ortamdaki havanın sirkülasyonunu sağlayarak art basınç meydana getirir. Böylece ortamdaki havayı temizledikleri gibi temiz hava akışının da gerçekleşmesine imkan verirler. Sanayi ve ev tipi çeşitleri bulunur.

Yorum Yap