Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Ekipmanları

Havalandırma ekipmanları havalandırma sistemlerinin çalışmasını sağlayan farklı ekipmanlardan oluşuyor. Bu sistemlerin sorunsuz şekilde çalışabilmesi için pek çok bileşene ihtiyaç duyulur.

Havalandırma Ekipmanları
Havalandırma Ekipmanları

Titreşim İzolatörleri

Havalandırma ekipmanları arasında ilk olarak öne çıkan titreşim izolatörleri sistem çalışırken oluşacak titreşim ve gürültünün önüne geçmek için görev görmektedir. Sistemdeki üfleyiciler tarafından oluşan sirkülasyon kanal sisteminde gürültüye yol açabilir. Bunun önüne geçilmesi için ise titreşim yalıtıcıları kanalda kullanılmaktadır. Bu yalıtıcılar kanvas benzeri malzemeleri vardır ve titreşimin oluşmasını engellerler.

Take Off

Diğer bir ekipman olan take off’lar daha iyi sızdırmazlık sunmak için kullanılır. Besleme hava kanalları çoğunlukla ızgara, difüzör ve ızgaralar gibi ayrı hava çıkışına hava vermektedir. Bu bakımdan sistem esasında farklı alanlara ayrıldığından take off olarak isimlendirilen bağlantı parçaları ile bir araya getirilmelidir. Böylece ana kanaldaki akış, başka branşman kanallarına yönlendirilebilir. Üstelik çıkışların yuvarlak veya dikdörtgen açıklıkta takılması da söz konusu olur. Aynı zamanda daha iyi sızdırmazlık sunması açısından da bu parçalar önemli kolaylık sunarlar.

Debi Kontrol Damperi

Havalandırma ekipmanları arasında bu damperler de hava akış hacminin farklı bölümlere ayarlanması için rol almaktadır. Hava akış hacminin farklı bölümlere ayarlanması için yöntem sunan bu damperler pratik yapılarına rağmen önemli bir görev üstlenmiş olurlar. Havayı ayrı odalara yayarak kayıt ya da difüzörlerde sağlanan düzenleme yanında kanalların içine de damper takılmaktadır. Manuel veya otomatik ayarlamaya da izin verirler.

Havalandırma Damperleri
Havalandırma Damperleri

Duman ve Yangın Damperleri

Kanalın güvenlik duvarından geçtiği kanal sisteminde duman ve yangın damperleri bulunur. Bunlar arasında duman damperleri bir motor tarafından tahrik edilmektedir. Motora bağlı olan sonda kanalın ilerlemesine takılmakta ve odadan çıkarılan ya da odaya verilen havadaki akışın içinde dumanı algılayabilir. Aynı şekilde yangın damperleri de benzer mantıkla çalışarak belirli bir sıcaklıkla eriyen mekanizması ile birlikte otomatik olarak devreye girerler.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan profesyonel havalandırma ekipmanları; havalandırma sistemlerinin stabil çalışmasını sağlamaktadır. Havalandırma çözümlerinden en iyi ve verimli şekilde yararlanmak için tercih edeceğiniz sistemler, bu sayede hava kalitenizi arttırıyor.

Yorum Yap