Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Cihazları Nelerdir?

Havalandırma cihazları ortamın kötü havadan kurtulması ve taze havaya kavuşması açısından kullanılır. Ortamda bulunan kirli, ağır veya kötü havanın dışarıya aktarılmasında temel görev gören cihazlar ayrıca iklimlendirme yani sıcak veya soğuk hava akışı için de kullanılabilirler.

Havalandırma Cihazları Çeşitleri
Havalandırma Cihazları Çeşitleri

Havalandırma Cihazı Çeşitleri

Havalandırma cihazları sağladıkları faydaya göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bu kapsamda yaygın olarak kullanılan cihazlar şu şekildedir;

  • Klima Santrali: Modüler, esnek ve enerji verimliliği saplar. Sıcak veya soğuk hava akışı için kullanılır. Farklı metrekarelere akış sağlamak için değişken kesitlerde kullanılmaktadır.
  • Hijyenik Klima Santrali: İklimlendirme için kullanılır. Normal klima santralinden farkı ortamdaki hava kalitesini iyileştirmek için ekstra filtre yapısına sahip olmasıdır.
  • Havuz Nem Alma Santrali: Kapalı havuz veya hamam gibi yerlerde oluşan nemi almak için kullanılır. Nem oluşumu binaya ve kullanıcılara zarar verdiğinden nemin ideal seviyede tutulmasını sağlar.
  • Isı Geri Kazanım Cihazları: Alana ısı sağlamak için kullanılan cihazlardır. Isı akışı yüksek verimlilikte sağlanır.
  • Sığınak Havalandırma Santrali: Sığınak gibi kapalı alanlara taze hava sağlar ve içerideki kirli havayı dışarıya alır. Kompakt yapıda olduğundan küçük alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir.
  • Hücreli Aspiratör ve Vantilatörler: Temel olarak kirli havanın alınması ve yerine temiz havanın verilmesi için kullanılır.
  • Isıtma Apareyleri: Kapalı büyük alanlar, üretim tesisleri, spor salonları ve depolar için ısıtma sunan cihazlardır.
  • Çatı Tipi Fanlar: Çatıya kurulan ve istenmeyen kokuların ortamdan atılmasını sağlayan cihazlardır.
  • Jet Fanlar: Çok kısa sürelerde şok etkisi ile kirli ve zararlı havanın atılmasını sağlar. Özellikle yüksek risk taşıyan alanlarda kullanımı önerilir. Bunun yanında her alanda kullanıma uygundur.
  • Duman Tahliye Fanları: Duman, gaz veya egzoz dumanının atılmasında kullanılır. İçerideki dumanı dışarıya tahliye kanallarıyla atar. Otopark gibi alanlarda tercih edilir.
Baca Havalandırma Sistemi
Baca Havalandırma Sistemi

Havalandırma Cihazı Seçerken Dikkat Edilecekler

Havalandırma cihazları kullanım alanı ve tercihlere göre farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Bu yüzden sistemin doğru şekilde çalışması için kullanım alanına uygun olacak cihazın seçilmesi gerekir. Kanal İstanbul Havalandırma yüksek kalitede ve uzun ömürlü havalandırma cihazları ile birlikte havalandırma ve iklimlendirme isteklerinizin doğru şekilde karşılanmasını sağlamaktadır.

Yorum Yap