Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Havalandırma Cihazları Çeşitleri

Havalandırma cihazları ortamın sağlıklı ve kaliteli havaya ulaşması için tercih edilir. Havalandırma sistemleri ortamdaki havanın sürekli yenilenmesini sağlayarak önemli bir kolaylık sunarlar. İç mekandaki havanın yenilenmesini sağlayarak hava kalitesini iyileştirdikleri gibi aynı zamanda kirli havanın da dışarıya atılmasını sağlarlar.

Havalandırma Cihazları Neler?

Havalandırma cihazları tiplerine göre temelde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki doğal havalandırma olarak adlandırılırken diğeri ise mekanik havalandırma sistemleridir. Doğal havalandırma sistemleri pencere veya kapının açılması ile dışarıdaki havanın içeriye alınmasıdır. Fakat bu yöntem özellikle sınai anlamda verimli olmamaktadır. Ayrıca mağaza gibi büyük alanlarda da pencere veya kapı açma gibi olanak bulunmaz. Bu durumda da havalandırma cihazlarını oluşturan mekanik havalandırma sistemleri devreye girer. Nemi ve sıcaklığı kullanıcının isteğine göre ayarlama olanağı sunan bu cihazlar kaliteli havaya kavuşmak için verimli ve stabil kullanım sunarlar.

Baca
Baca

Mekanik havalandırma sistemleri AVM, plaza, ofis, mağaza, dükkan gibi alanlarda pis hava ve zararlı parçacıkların dışarıya tahliye edilmesi için kullanılır. Bu sistemlerde havalandırma cihazı, havalandırma kanalı ve fan gibi elemanlar bulunur. Dışarıdan alınan hava kanallar sayesinde ve fan aracılığıyla içeriye verilir. İşlem esnasında çift kanallı bir uygulama söz konusudur. Başka bir deyişle içerideki hava da aynı zamanda dışarıya verilir ve böylece tasarruflu bir kullanım gerçekleşir.

Kapalı alanlarda havalandırma çok önemli olduğundan otopark havalandırma sistemleri de kapalı otoparkların kullanımına uygun olarak tasarlanır. Bu kapsamda içerideki araçlardan çıkan kirli havayı dışarıya aktarmak için gelişmiş yapıda olan havalandırma sistemleridir. Bu sistemler tramvay veya metro duraklarında, tünellerde ve benzeri egzoz dumanı çıkışı olan yerlerde de sorunsuz şekilde kullanılır.

Otopark Havalandırma Sistemleri
Otopark Havalandırma Sistemleri

Havalandırma cihazları için önemin büyük olduğu fabrikalar da iş hacmine uygun olan cihazlardan kullanır. Küçük ya da büyük imalathanelerde, fabrikalarda ve benzeri üretim tesislerinde zararlı kimyasal gazlar başta olmak üzere kirli havanın çıkışı havalandırma cihazları ile sağlanır. Farklı cihaz, motor ve fan yapısına sahip olan bu sistemler de Kanal İstanbul Havalandırma tarafından sunulmaktadır. Böylece ortamdaki hava kalitesi iyileşirken aynı zamanda sağlığa zararlı durumlar da ortadan kaldırılmaktadır.

Yorum Yap