blog img

Hastane Havalandırması

Hastane havalandırması özellikle hijyen açısından dikkat edilmesi gereken hastanelerde hava kalitesinin sağlıklı olması için tercih edilmektedir. Hijyen ve temizlik konularında çok önemli alanlar olan hastaneler, hava kalitesi açısından da gereken standartlara sahip olmalıdır.

Hastane Havalandırma Sistemleri
Hastane Havalandırma Sistemleri

Hastane Havalandırması Neden Gerekli?

Hastane havalandırması bakteri, mikrop ve virüs gibi partiküllerin havada salınım göstererek hastaların farklı hastalıklar kapmalarına veya enfeksiyon yayılmasına yol açacağı için oldukça önemlidir. Çünkü hastanelerde enfeksiyon kapma riski diğer alanlara göre çok daha yüksektir. Özellikle hava yoluyla bulaşan hastalıklar kısa sürede yayıldığı ve pek çok kişiye etki ettiğinden bu noktada dikkatli olunması gerekir.

Havalandırma sistemleri ise hastane gibi hava kalitesinin çok iyi olması gereken yerlerde kirli ve sağlık açısından zararlı olan havanın temizlenmesini sağlarlar. Diğer havalandırma sistemlerine kıyasla gözle görünmeyen ve havada bulunan zararlı partiküllerin filtre sistemiyle birlikte havadan temizlenmesini sağlayan bu sistemler ortak alanlardan yoğun bakım alanlarına kadar hastanelerin ihtiyaç duyulan her alanlarında kullanıma uygun özellik gösterir. Ayrıca hastanelerde iklimlendirme ihtiyacı da önemli olduğundan sıcak veya soğuk ısı ihtiyacının da karşılanması için havalandırma sistemlerine entegre edilecek olan iklimlendirme çözümleri de daha konforlu bir hastane ortamının oluşmasını sağlamaktadır.

Hastaneler İçin Havalandırma Sistemlerinin Kurulumu

Hastane havalandırması genel olarak hastanenin veya sağlık merkezinin tüm alanlarında kullanılmalıdır. Sadece içerideki kötü havayı dışarıya almak açısından değil aynı zamanda dışarıdaki temiz havayı da içeriye stabil ve alanın büyüklüğüne göre doğru şekilde tayin ederek vererek sağlıklı ve sorunsuz bir havanın oluşumunu sağlamalıdır.

Hastane Havalandırma Klima
Hastane Havalandırma Klima

Ameliyathaneden yoğun bakım ünitelerine kadar her alana kurulabilecek olan havalandırma sistemlerinde filtrelerin de yer alması bu sayede zararlı havanın dışarıya atılmasında da hastane çevresinde meydana gelebilecek sorunların ortadan kalkmasına imkan tanımaktadır. Bu sayede hastane çevresinde de sağlık açısından riskli bir durum oluşmaz.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleri alanın büyüklüğüne bağlı olarak doğru çözümler sunarak hava kalitesinin en iyi şekilde olmasını sağlamaktadır. Yüksek verimlilikte ve stabil çalışma sunacak sistemler böylece hastaların ve çalışanların hava kalitesinin iyileşmesini mümkün kılmaktadır.

Yorum Yap