Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Hastane Havalandırma Sistemleri

Hastane havalandırma sistemleri temiz havanın en çok gerekli olduğu alanlardan olan hastanelerde sağlıklı havanın mümkün olmasını sağlar. Özellikle hava yoluyla gözle görünmeyen pek çok mikroorganizmanın bulunduğu yerler olan hastaneler için bu havalandırma sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Sadece havayı temizlemekle kalmayarak aynı zamanda iyileşme sürecinde hastaların konfor detaylarının da artmasına bu sistemler yardımcı olmaktadır.

Hastane Havalandırma Sistemleri
Hastane Havalandırma Sistemleri

Hastaneler İçin Neden Havalandırma Gerekli?

Hastane havalandırma sistemleri ortamdaki kirli havayı temizleyerek yerine temiz havayı koyan sistemlerdir. Genel olarak hastaneler hasta ve misafir açısından çok yoğun ve kalabalık alanlar olduklarından temiz havanın stabil bir şekilde ortama verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda havada dolaşmakta olan virüs ve mikropların da başkalarına bulaşmaması için temizlenmesi gerekir. Bu sistemler bu sayede sadece ferah bir hava ortamının oluşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hastaneyi ziyaret eden ve çalışanlar için de sağlık koşullarını destekler.

Bu sistemlerin çalışma mantığı talep edilen havalandırma yapısına göre farklılık gösterir. Ancak genel olarak sistemler dış ünite, havalandırma kanalı, fan, menfez ve filtre gibi parçalardan oluşmaktadır. Fanlar yardımıyla içeriden alınan hava dış ünite ile dışarıya atılmaktadır. Aynı şekilde dış ünite içeriye de temiz havayı göndererek içeride sürekli olacak şekilde hava sirkülasyonun  olmasını sağlamaktadır.

Hastane Havalandırma Sistem Motorları
Hastane Havalandırma Sistem Motorları

Özellikle hastane gibi ortamlar için sistemlerin çalışmasında filtre kullanımı çok önemlidir. Filtre kullanılmadığında içeriden alınan kirli hava, taşınma sürecinde kayba uğrayarak içeriye sızabilecek veya temiz hava karışarak tekrar içeriye dönebilecektir. Karbon filtreler ise gözle görünmeyen küçük parçacıkları tamamen hapseder. Bu sayede de zararlı olan mikrop ve virüsler başta olmak üzere toz gibi akarlar da tutularak sağlıklı bir havalandırma ortamı sağlanmaktadır.

Bu sistemler başta hastalar olmak üzere misafirler ve çalışanlar için oldukça yararlıdır. Ayrıca iklimlendirme sistemleriyle de entegre edilerek alanın ısıtma veya soğutma ihtiyaçlarının da karşılanmasını sağlayabilirler.

Hastane Havalandırma Sistemlerinin Yararları Neler?

Bu sistemlerin yararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Yapılacak ayarlamalar ile birlikte kesintisiz, stabil şekilde her an temiz hava girişi sağlar.
  • Kullanıldığı alandaki kirli, zararlı havanın etkin bir şekilde temizlenmesini sağlar.
  • Sessiz çalışma yapısı ile birlikte hastaların rahatsız olmasını engeller.
  • Yangın gibi durumlarda dumanın dışarıya atılmasını sağlayarak olası can risklerinin önüne geçer.
  • Ortamda istenen sıcaklık ve nem kontrolünün ideal konfor düzeyinde olmasını sağlayabilir.
  • Ameliyathane, laboratuvar gibi çok hassas çalışma ortamlarında sağlıklı ve sorunsuz hava kalitesinin oluşmasına yardımcı olur.

Özel Havalandırma Gerektiren Bölümler

Hastane havalandırma sistemleri genel olarak hastanenin tüm alanlarına kurulması gereken sistemlerdir. Hasta odalarından yemekhaneye kantinden bekleme salonlarına kadar tüm alanlarda sağlıklı bir hava kalitesine ulaşmak için bu sistemler kullanılmalıdır. Ancak bazı alanlar daha öncelikli olacak şekilde havalandırma ihtiyacı duymaktadır.

Ameliyathaneler açık şekilde cerrahi işlem yapılan alanlar olduğundan havada bulunan mikrop ve virüslerin kapılması halinde hasta sağlığı için çeşitli sorunlar oluşacaktır. Bununla birlikte doktor ve hemşireler de operasyon esnasında rahat hissetmeleri için yine havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyacaklardır.

Hastanelerde Havalandırma Sistemi
Hastanelerde Havalandırma Sistemi

Yoğun bakım üniteleri de hasta sağlığının kritik olduğu alanlar olduğundan yine temiz ve kaliteli havanın bulunması gereken yerlerdir. Bu alanın da mikrop ve virüslerden tamamen temizlenmesi gereklidir. Özellikle filtre sistemlerinin kullanılması sağlıklı bir müşahede ortamı yaratır.

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan yüksek kaliteye sahip olan havalandırma sistemleri hastanenin büyüklüğüne göre talep edilen standart hava kalitesini sağlıyor. Bu sayede hastane içinde daha hijyenik ve sağlıklı bir ortam oluşuyor. Aynı zamanda hastaların, hasta yakınlarının, ziyaretçilerin ve çalışanların konforu da artıyor.

Yorum Yap