Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Hamam Havalandırma Sistemleri Nedir?

Hamam havalandırma sistemleri yüksek nem oranına ve sıcaklığa sahip olan hamamlarda uygulanan havalandırma sistemidir. Hamamlar yapıları itibariyle havalandırma konusunda özen gösterilmesi gereken yerlerdir çünkü kullanıcıların sağlıkları ve konforları için belirli hava koşulların sağlanması gerekir. Havalandırma sistemleri ise istenen hava ve konfor ortamının oluşmasını sağlar.

Hamam Havalandırma Sistemleri
Hamam Havalandırma Sistemleri

Hamam Havalandırma Sistemi Neden Kullanılır?

Hamam havalandırma sistemleri yüksek nem oranı içeren hamamların sağlıklı ve konforlu hava kalitesine kavuşmaları için kullanılmaktadır. Ancak hamamlar için uygulanan havalandırma sistemleri diğer alanlarda kullanılan sistemlerden farklılık gösterir. Hamamda birkaç derece ısı kaybı bile kullanıcıların rahatsız olmalarına yol açacağından ideal ısı değerlerinin stabil şekilde sağlanması gerekir. Normal fan kullanımına sahip olan havalandırma kullanıldığında bu durum içerideki sıcak havanın fan vasıtasıyla dışarıya atılması halinde ortamın hızlı şekilde ısı kaybı yaşamasına yol açabilir. Bu yüzden de hamamlar için ısı geri kazanımlı havalandırma sistemleri kullanılmaktadır.

Hamamlarda Havalandırma
Hamamlarda Havalandırma

Dışarıdan alınan taze havanın sıcaklık ve nem oranına uygunluğu şekilde yeniden ortama verilmesini sağlayan bu sistemler hamamlarda oldukça pratik görevlere sahiptir. Her şeyden önce hamamın temiz ve sağlıklı bir havaya kavuşmasını mümkün kılarlar. Bunun yanında içeride yoğun şekilde oluşacak buharın önlenmesi için de etkilidirler. Havalandırma sistemi yeteri kadar profesyonel olmazsa içeride görüş mesafesini kapatacak buhar oluşacağından bu durum çeşitli kazalara da yol açabilecektir.

Havalandırma Sisteminin Hamamlar İçin Önemi?

Havalandırma sistemleri kullanılan alanlar için temiz hava akışı sağlamak, havadaki zararlı akarları filtrelemek ve sağlıklı bir ortam yaratmak için tasarlanmışlardır. Ancak hamamlar için önemleri diğer yerlere göre çok daha fazladır. Çünkü sıcak sudan kaynaklı olarak hamamlarda sürekli olarak buhar çıkışı görülür. Buharın etrafa dağılmaması veya bir noktada toplanmaması için ise havanın yenilenmesi gerekir. Hamam havalandırma sistemleri ise stabil şekilde istenen hava kalitesinin oluşmasını, kullanıcıların rahat etmelerini sağlamaktadır. Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleri profesyonel çalışma prensipleri, uzun ömürlü oluşları ile hamam ve sauna gibi benzeri alanların havalandırma ihtiyacını karşılar. Bu sistemde ısı kaybı yaşanmadığı için enerji tasarrufu da sağlanır ve ilave masraf oluşturmaz.

Yorum Yap