Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Evaporatif Soğutucu Nedir?

Evaporatif soğutucu sıcak ve nem miktarının düşük olduğu alanlarda etkili ve verimli çalışan, enerji tüketimleri de az olan çevre dostu iklimlendirme sistemleri olarak bilinmektedir. Özellikle enerji verimliliği sağlaması açısından yaygın kullanıma sahiptir.

Evaporatif Soğutucu Nasıl Çalışır?

Evaporatif soğutucu çalışma sistemi oldukça basit yapıdadır. Buharlaştırma prensibine dayanan bu soğutucuda, maddeler dışarıdan ısı alarak buharlaşmaktadır. Bu yüzden de buharlaşma kısmında serinleme oluşur. Sıcaklığın artmasıyla birlikte buharlaşma oranı da artar. Soğutucuda bulunan petekler sirkülasyon pompası aracılıyla ıslanır. Peteğin üzerinden geçen hava ise suyun buharlaşmasını sağlar. Sonuç olarak ise buharlaşan su havadan ısı alarak soğutmayı gerçekleştirir.

Evaporatif Soğutucu
Evaporatif Soğutucu

Soğutucu cihazda yer alan fan tarafından cihazın içine emilen sıcak hava, pedlerin içinden geçerken pedlerin üzerinde bulunan su ile temas etmektedir. Bu sayede de doğal bir buharlaşma meydana gelir. Böylece taze ve soğuk havayla konfor elde edilir. Cihaz tarafından sağlanan hava doğrudan ya da kanallar ile ortama yayılmaktadır.

evaporatif sogutucu nedir 02Çalışma esnasında havanın termometre sıcaklığı ve entalpisi sabit kalır. Bunun yanında hava ve su arasında bulunan eş zamanlı gizli ısı transferi de sağlanır. Böylece kuru termometre sıcaklığında düşüş meydana gelir fakat havadaki nem oranında ise artış görülür. Sistemde hava filtresi bulunduğu için verilen hava filtrelenmiş olur. Bunun sonucunda da ortama daha temiz hava sağlanır. İç ortam hava kalitesi de yükselir. Kanal İstanbul Havalandırma tarafından sunulan evaporatif soğutucular konforlu ve sağlıklı kullanım sunar.

Evaporatif Soğutucu Avantajları Neler?

Evaporatif soğutucu çeşitli avantajları içerir. Alışılmış klima sistemlerine göre yüzde 80’e varan daha az enerji tüketimi sunarlar. Ayrıca bakım maliyeti olarak da ekonomiktir. Sistemde kompresör ve soğutucu gazı olmadığı için bakım esnasında yüksek maliyetli sonuçlar çıkmaz. Sistem aynı zamanda ortamdaki havanın da yenilenmesini sağlar. İçerideki özellikle kuru havanın giderilerek yerine sağlık açısından uygun olacak havanın verilmesi mümkün olur. Gazlı klimalar gibi havayı kurutmaz, böylece hassas kişiler için de uygundur. Çevreye zararlı soğutma gazları salınımı da yapmadığı için çevreci bir sistem olması da avantajları arasında yer alır.

Yorum Yap