Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Endüstriyel Fanların Öne Çıkan Özellikleri

Endüstriyel fanlar yaygın olarak günümüzde kullanılan ve işlevsel yapıda olan ürünlerdir. Kirli havanın tahliyesi için bu fanların kullanımı pek çok alanda yaygınlık gösterir. Temiz ve kirli havanın akışı için endüstriyel ve radyal fanlar önemli görevler üstlenirler. Sınai fanlar yaygın şekilde kullanılacak başka isimlere de sahiptirler. Radyal veya santrifüj fanlar olarak da isimlendirilirler. Bu fanların kalınlıkları belirli ölçüler kapsamındadır.

Endüstriyel Fanların Öne Çıkan Özellikleri
Endüstriyel Fanların Öne Çıkan Özellikleri

Endüstriyel Fanların Kullanımı

Endüstriyel fanlar üretildikleri malzeme bakımından paslanmaz sac kullanılarak üretilmektedir. Bu sayede de yüksek dayanıklılık sunarak uzun ömürlü kullanıma sahiptirler. Bu fanların üst düzeyde verim sağlaması amaçlandığı için tasarımlarında da bu noktalara çok dikkat edilmektedir. Söz konusu bu fanlarda yapılan motor gücü hesabı da fanın havayı sirküle edebilmesi ve alanın ihtiyaç duyduğu dönüşü sağlayabilmesi için önemlidir. Aynı zamanda doğru motor gücünün hesaplanması enerji tüketimi açısından da önemli tasarruflar sağlayacaktır.

Havalandırma Salyangoz Fan
Havalandırma Salyangoz Fan

Endüstriyel fanlar çok çeşitli yapıları ile geniş kullanım alanına sahip olarak öne çıkarlar. Pek çok sektörde kullanılan fanlar avantajlı ve ekonomik olduğu için de yüksek popülerliğe sahiptir. Yüksek basınçta havaya ihtiyaç duyulmakta olan alanlarda bu fanların kullanımına rastlanmaktadır. Endüstriyel fan çeşitleri için kullanım alanları genelde fabrika gibi alanlarda başta olmak üzere verimli hava akışının talep edildiği alanlardır.

Endüstriyel Fan Sistemleri
Endüstriyel Fan Sistemleri

Endüstriyel Fanların Özellikleri

Bu fanlar kullanıldıkları alana önemli seviyelerde kolaylık sunarlar. Fanların çeşitlerine göre basınç derecelerinin de değişiyor olması ihtiyaç duyulan alanda en doğru fanı kullanmayı mümkün kılar. Fanlar arasında seçim yapılırken de bu noktaya dikkat edilmelidir. Seçimin ihtiyaca göre yapılması halinde en yüksek verimlilik kolay şekilde sağlanabilecektir.

Aksiyal fanlar bu fanlar arasında popülerlikleri ile öne çıkar. Aksiyal fanlar da yine kendi içlerinde tasarımlarına ve güçlerine göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Aksiyal fanlarda pervane kanat yapısı söz konusu olanlar genellikle iklimlendirme görevi ile öne çıkar. Bu fanların silindir kanat yapısına sahip olanlarında ise daha düşük ve orta basınçlı olan sistemlerde kullanım sağlanır.

distan rotorlu kanal tipi aksiyal fanlar

Endüstriyel fanlar havanın çark dönüşündeki seyrine göre tasarlanmaktadır ve bu kaide kapsamında tercih edilmektedir. Büyük fabrika gibi alanlarda çalışanların sağlığı açısından en önemli sorunların başında havaya yayılan kirli hava gelmektedir. Havanın yayılarak çevreyi kirletmesinin önüne geçilmesi için endüstriyel fanlar kullanılmaktadır. Etkili sonuçlar vermesi sebebiyle tercih edilen bu fanların verimli çalışması için gerek malzeme kalitesi gerekse de kurulum için kaliteli işlem yapıldığından emin olunmalıdır. Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan endüstriyel fanlar yüksek verimlilikte çalışma yapıları ile alanın ihtiyacını doğru şekilde karşılamayı başarır.

Endüstriyel Fan Çeşitleri

Endüstriyel fan çeşitleri aksiyal, radyal, plug, hücreli ve salyangoz fan olarak temelde sınıflandırılmaktadır. Yapı olarak birbirinden ayrışan bu fanların tasarımları da yine ayrılık gösterir. Genel olarak ise yanıcı ve patlayıcı gazların olduğu, tozlu alanlarda tercih edilmektedir.

Endüstriyel Fan Sistemleri
Endüstriyel Fan Sistemleri

Özellikle aksiyal fanlar pek çok sektörde kullanıma uygun yapıları ile popülerdir. Aynı şekilde salyangoz fanlar da yine çalışma verimlilikleri açısından beklentilerin doğru şekilde karşılanmasını sağlayarak doğru sonuçlar verirler. Fanlar arasında seçim yapılmadan önce ise fanların genel özellikleri ve tasarımları göz önünde tutulmalıdır. Ayrıca doğru verimliliğin elde edilmesi için de projelendirme aşamasında havalandırma sisteminin genel özellikleri de göz önünde tutulmalıdır. Temel görevi kirli havayı ortamdan verimli bir şekilde alarak yerine temiz havayı vermek olan endüstriyel fanlar stabil çalışma özellikleri ile başarılı hava akışını mümkün kılarak sağlıklı ve sorunsuz çalışma ortamının oluşturulmasında önemli rol üstlenirler.

Yorum Yap