blog img

Depo Havalandırma Sistemleri

Depo havalandırma sistemleri büyük ve geniş kapalı alanlar olan depolar için işlevsel çözümler sunmaktadır. Bu sistemler hava değişiminin organize edilmesine yarayan cihazlardan oluşmaktadır. Havalandırmanın temel amacı ise hijyenik, teknolojik ve belirli bir kalitede ortamın oluşturulmasını sağlamaktır.

Depo Havalandırma Çözümleri Kanalİst Havalandırma
Depo Havalandırma Çözümleri Kanalİst Havalandırma

Depo Havalandırma Sistemleri Nedir?

Depo havalandırma sistemleri depoların sağlıklı ve temiz hava kalitesine kavuşmaları için önemli olan sistemlerdir. Bu sistemler özellikle depolarda çalışan sağlığını korumasının yanında depo içinde yer alan ürünlerin bozulmasını engellemek için kullanılmalıdır. İçeride oluşan kötü ve kirli havanın ürünlerin üzerine sinmesi satışları olumsuz etkileyecektir.

Bunun yanında asıl önemli olan nokta ise havalandırma sisteminin sadece içerideki kirli havayı dışarıya alarak içeriye dışarıdan aldığı temiz havayı vermesi değil, aynı zamanda iklimlendirme ihtiyaçlarına da yanıt verebilmesidir. Çünkü mevsimler değiştiğinde depoda yer alan ürünler için kargo ve dış hava sıcaklığındaki farklılık yüzünden hava değişimi oluşur. Bu bakımdan da deponun sıcak ve nemli havaya sahip olması ürünlerin soğuk yüzeylerinde yoğuşma oluşturur ve bu da ambalajlarının ya da kendilerinin bozulmasına neden olur. Havalandırma ve entegre edilen iklimlendirme sistemleri ise bu sorunları ortadan kaldırmak için kullanılır.

Depo Havalandırma Neden Önemli?

Depo havalandırma sistemleri depoların istenen hava kalitesinde ve nem ile ısı değerlerinde olmasını sağlamaktadır. Hava değişimlerinde ürünlerde yoğuşma meydana gelebilir. Yoğuşma ise ürünün kendisine ya da paketine zarar vereceğinden satış konusunda sorun yaratacaktır. Havalandırma sistemleri istenen kademelerde kolayca içeriye verilecek hava seviyesinin ayarlanmasını sağladıkları gibi aynı zamanda da iklimlendirme üniteleriyle de sıcak veya soğuk hava da vererek nem gibi durumların oluşmasını engelleyecektir.

 

Depo Havalandırma Çözümleri Kanal İstanbul Havalandırma
Depo Havalandırma Çözümleri Kanal İstanbul Havalandırma

Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleri ihtiyaca uygun doğru çözümler sunmaktadır. Depo gibi alanlar için özellikle havalandırma seçiminde dikkatli davranılması gerekir. Çünkü depolarda kullanılan rafların türü, içeride yer alan ürünler ve deponun kullanım şekli havalandırma yöntemini de belirlemektedir. Örneğin gıdaların depolandığı bir alan ile beyaz eşyaların depolandığı alan için havalandırma ihtiyaçları farklı olacaktır. Havalandırma sistemlerinin geniş yelpazede çeşitlilik sunabilmesi sayesinde küçük ya da büyük tüm depolar için sağlıklı ve temiz hava mümkün oluyor.

Yorum Yap